„Blok w blok” – odkryjmy fascynującą architekturę Szczecina

„Blok w blok” – odkryjmy fascynującą architekturę Szczecina

Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” razem z Śródmiejskim Punktem Sąsiedzkim serdecznie zaprasza na inaugurację wystawy pod nazwą „Blok w blok”. Głównym bohaterem ekspozycji jest słynna jednostka G-15, która jest nazywana „największym” blokiem w naszej metropolii.

Zdziwić może to wiele osób, ale niezaprzeczalnie najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w Szczecinie jest właśnie jednostka G-15. Ta imponująca konstrukcja, zaprojektowana w 1967 roku, stanowi miejsce zamieszkania dla blisko 13 tysięcy mieszkańców Szczecina! Ten fenomen jest możliwy ze względu na fakt, że plan architektoniczny tego budynku został zastosowany aż 58 razy na terenie całego miasta. Bloki G-15 znajdziemy też w Koszalinie, Gryfinie oraz innych miejscowościach dawnego województwa szczecińskiego. Można by rzec, że G-15 to niemalże kserokopie w świecie architektury – powielane na masową skalę obiekty miejskie. Właśnie o nich opowiada wystawa „Blok w blok”.

Na ekspozycji prezentowanej w oknach ŚRODKA, publiczność będzie miała okazję podziwiać grafiki, plany oraz zdjęcia, które w subtelny sposób ilustrują architekturę omawianego budynku. Dodatkowym urozmaiceniem stanowi makieta, będąca uproszczonym modelem jednostki G-15. Wystawę „Blok w blok” stworzył duet twórców – Marcin Szneider, odpowiedzialny za koncepcję, oraz Ada Krawczak, która zajęła się oprawą graficzną. Jest to następna odsłona cyklu ekspozycji mających na celu przybliżenie społeczeństwu koncepcji urbanistycznych oraz architektonicznych, które były realizowane w Szczecinie po zakończeniu II wojny światowej. Całość wystawy będzie dostępna dla zwiedzających 24 godziny na dobę, aż do końca roku 2023.

Niezapomniane otwarcie wystawy zaplanowano już na niedzielę, 24 września 2023 roku o godzinie 13:00. Wszystko to odbędzie się w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim zlokalizowanym przy ulicy bł. Królowej Jadwigi 43/u1. Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.