Niebezpieczna woda w Szczecinie: status Jeziorka Słonecznego i rzeki Bukowej

Niebezpieczna woda w Szczecinie: status Jeziorka Słonecznego i rzeki Bukowej

Choć już nie ma ostrzeżeń na tablicach, Jeziorko Słoneczne i rzeka Bukowa w Szczecinie nadal są obszarami, od których powinniśmy trzymać się z daleka. Wody te nadal mogą być niebezpieczne dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Pracuje się jednak nad poprawą sytuacji. W drugim etapie działań mających na celu oczyszczenie Jeziorka Słonecznego, podejmowane są kroki aby ustalić, jak skutecznie usunąć osad znajdujący się na jego dnie. Według informacji od Wód Polskich, odpowiednie laboratorium zostało już wybrane do przeprowadzenia niezbędnych testów wody. Zespół pracowników ma za zadanie pobrać sześć różnych próbek wody do analizy.

Badanie tych próbek pozwoli na wybór najbardziej efektywnej metody usuwania osadu z dna jeziora. Planuje się również usunięcie systemu filtrującego wodę w przyszłym tygodniu.

Skąd cała ta sytuacja? Wszystko zaczęło się od incydentu, który miał miejsce na początku września. Przypuszcza się, że pożar w Mierzynie mógł być przyczyną skażenia wody w jeziorku, rzeką Bukową oraz cieku Wierzbak. Kontaminacja tych obszarów stała się od tego czasu poważnym problemem.