Podsumowanie sezonu turystycznego w Szczecinie i regionie według Północnej Izby Gospodarczej

Podsumowanie sezonu turystycznego w Szczecinie i regionie według Północnej Izby Gospodarczej

Pomimo trudności związanych z pandemią COVID-19, sektor turystyczny w Szczecinie i regionie zachodniopomorskim przetrwał okres wakacyjny nieco lepiej niż przewidywano. Analiza danych pokazuje zmienność – lipiec był bardzo udany, pierwsza połowa sierpnia mniejsza, ale druga połowa okazała się lepsza. Wśród turystów dominowali Polacy, jednak odnotowano mniejszą liczbę Niemców a więcej Czechów. Przedsiębiorcy zauważyli, że turyści przykładali większą wagę do cen.

Jak twierdzi Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, sektor turystyki stanowi 15 procent PKB Pomorza Zachodniego. Jest to jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki regionu, dlatego jej odbudowa po pandemii jest jednym z priorytetów. Mimo niewiele sprzyjającej sytuacji ekonomicznej, przedsiębiorcy związani z turystyką w regionie zachodniopomorskim mogą odetchnąć z ulgą. Obłożenie hoteli wynosiło około 70 procent. Wielu z nich już w lipcu dokonało korekty cenowej, co przyciągnęło klientów atrakcyjnymi promocjami.

Prezes Północnej Izby Gospodarczej Hanna Mojsiuk podkreśla, że swoją popularnością szczególnie cieszyło się Świnoujście. Przyznaje jednak, że znacząco na wyniki miała wpływ pogoda – nieudana pierwsza połowa sierpnia mogła zniechęcić niektórych turystów.

Zaskoczeniem dla przedsiębiorców była rosnąca pozycja Polski jako atrakcyjnego celu podróży na międzynarodowej scenie turystycznej. Liczba turystów z Czech odwiedzających kurorty na Pomorzu Zachodnim wzrosła nawet o 25 procent w porównaniu do poprzednich lat.

Hanna Mojsiuk jest przekonana, że najlepsze czasy dla regionu dopiero nadejdą i zachęca do konsekwentnego promowania atrakcji turystycznych regionu. Wskazuje na potencjał piaszczystych plaż, różnorodnych atrakcji oraz wyjątkowego charakteru Szczecina.