Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Szczecinie otwarty dla pacjentów

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Szczecinie otwarty dla pacjentów

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) w Szpitalu Wojewódzkim, ulokowany na ulicy Arkońskiej w Szczecinie, jest już dostępny dla pacjentów. Ten nowoczesny obiekt, który rozpoczął swoją działalność na początku września, posiada 40 miejsc dla osób potrzebujących całodobowej opieki. Wśród tych miejsc, 10 jest zarezerwowanych dla tych, którzy wymagają wsparcia respiratorów do oddychania.

Według Tomasza Owsik-Kozłowskiego, rzecznika Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy zapewni kompleksową opiekę pacjentom, którzy nie są samodzielni i wymagają 24-godzinnej pielęgnacji, ale nie potrzebują hospitalizacji. Doświadczeni profesjonaliści medyczni, w tym lekarze, pielęgniarki, opiekunki medyczne, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, logopeda oraz psycholog, stanowią personel zakładu.

Decyzję o skierowaniu pacjenta do ZOL-u może podjąć lekarz pierwszego kontaktu (jeżeli pacjent znajduje się w domu) lub odpowiedni lekarz szpitalny. Jeżeli pacjent jest wentylowany mechanicznie, skierowanie jest wydawane przez anestezjologa.

W ZOL na ulicy Arkońskiej dominują pokoje dwuosobowe. Pacjenci mają również dostęp do sal rehabilitacyjnych, gabinetów terapii zajęciowej oraz przestrzeni wspólnych. Zakład posiada pełne wyposażenie, w tym sprzęt leczniczy, rehabilitacyjny i pielęgnacyjny.

Usługi świadczone przez ZOL są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz częściowo przez samego pacjenta, który pokrywa koszty związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem. Miesięczna opłata została ustalona na poziomie 70% miesięcznego dochodu podopiecznego, co wynika z przepisów dotyczących pomocy społecznej.