Rekonstrukcja Zamku Gryfitów. Powrót do historycznej kolorystyki i modernizacja tarasów

Rekonstrukcja Zamku Gryfitów. Powrót do historycznej kolorystyki i modernizacja tarasów

Pierwsze spostrzeżenia od strony południowej skrzydła zamku, czyli od ulicy Kuśnierskiej, zdradzają wykorzystanie barwy naturalnego jasnego tynku na elewacji. Wybór ten został dokonany w oparciu o analizy kolorystyczne tynków z przeszłości. Wszystkie szczegóły zaadoptowano tak, aby nawiązywały do barwy piaskowca.

Dr Małgorzata Gwiazdowska, nadzorująca prace konserwatorskie prowadzone przy inwestycji, wyjaśnia, że decyzja o powrocie do pierwotnej kolorystyki zapadła już w latach 50. XX wieku podczas projektowanej renowacji zamku. Wówczas służby konserwatorskie zdecydowały o rekonstrukcji książęcego zamku z ostatniego okresu panowania Gryfitów, co przełożyło się na przywrócenie stylu późnogotyckiego dla skrzydła południowego i renesansowego dla reszty budowli.

W tamtym okresie ściany zamku pokryto białym, szorstkim tynkiem, a detale architektoniczne takie jak attyki, opaski okienne, boniowania czy gzymsy zostały wyrzeźbione z piaskowca lub pomalowane na kolor odpowiadający barwie tego kamienia. Teraz przyjęte założenia są podobne, a wszystkie decyzje dotyczące kolorystyki zostały starannie przeanalizowane i skonsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Obecnie prowadzone prace pochłaniają się przede wszystkim przebudową zamkowych tarasów oraz odbudową północnego skrzydła, które zostało zniszczone w wyniku katastrofy budowlanej. – Na północnej skarpie trwają prace ziemne mające na celu jej reprofilację i wzmocnienie – informuje Paweł Kwiecień, rzecznik prasowy Mostostalu Warszawa S.A.

Budowa tarasów ma dobiec końca na początku 2024 roku. Zmodernizowane północne skrzydło powinno być gotowe rok później. Łączny koszt prac to prawie 85 mln zł, z czego na modernizację tarasów przeznaczono blisko 31 mln zł.