Niskie zainteresowanie kobiet korzystaniem z mammografii w Szczecinie pomimo dostępnych opcji

Niskie zainteresowanie kobiet korzystaniem z mammografii w Szczecinie pomimo dostępnych opcji

W mieście Szczecin, mimo dostępności szeregów możliwości dla kobiet, te nie wydają się z nich korzystać. Szczególną troską jest małe zainteresowanie badaniami mammograficznymi. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, w tutejszym krajobrazie medycznym znajduje się sześć stacjonarnych pracowni mammograficznych. Niemniej jednak, jedynie co trzecia kobieta w wieku 50-69 lat decyduje się na skorzystanie z tej oferty.

W kontraście, w powiecie pyrzyckim, gdzie dostępny jest jedynie mammobus przybywający okazjonalnie, połowa uprawnionych kobiet wykorzystuje szansę przeprowadzenia badania.

Pani Stefania Kusy z Klubu Amazonek wyraziła swoją opinię na ten temat twierdząc, że kobiety odczuwają zakłopotanie zarówno wobec samych badań jak i choroby samą w sobie. „Rak to nie jest coś, czego powinno się wstydzić. To choroba cywilizacyjna, która może dotknąć każdego. Nie wstydzę się mojej choroby, otwarcie mówię o moim nowotworze, ponieważ to nie jest wynikiem wpadnięcia pod tramwaj… To choroba, z którą teraz zmaga się wiele osób” – wyjaśniła.

Badania profilaktyczne są bezpłatne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Te badania są kluczowe dla wcześniejszego wykrycia i skuteczniejszego leczenia raka piersi.