Hiszpańska firma Windar wybiera Szczecin na lokalizację swojej fabryki wież wiatrowych

Hiszpańska firma Windar wybiera Szczecin na lokalizację swojej fabryki wież wiatrowych

Nowa inwestycja w przemyśle offshore ma miejsce w Szczecinie. Hiszpańska korporacja Windar i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podjęły decyzję o podpisaniu umowy przedwstępnej na dzierżawę terenu znajdującego się na Ostrowie Grabowskim. Jest to miejsce, gdzie planuje powstać nowatorska fabryka specjalizująca się w produkcji wież wiatrowych.

Znajdujący się w porcie szczecińskim obszar o łącznej powierzchni około 17 hektarów zostanie wykorzystany do produkcji komponentów wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Ponadto, zakład będzie odpowiedzialny za produkcję różnych struktur, takich jak fundamenty dla sektorów offshore i onshore, konstrukcje masztów czy wież metalowych.

Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, wyraził swoje zadowolenie z wyboru Szczecina przez Windar oraz podkreślił wagę tej inwestycji dla branży offshore i onshore. Dodał również swoje podziękowania dla Portu, Windaru i Ministerstwa za skuteczną współpracę, która zaowocowała tą istotną inwestycją. Inwestycja ta przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i umocni gospodarkę Szczecina.

Windar zapowiada rozpoczęcie działalności w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z tą inwestycją, firma planuje zatrudnić co najmniej 400 osób.

Szczecin i cały region cieszą się coraz większym zainteresowaniem firm z branży offshore. Duńska firma Vestas również zapowiedziała budowę fabryki, która będzie produkować komponenty do morskich farm wiatrowych w Szczecinie.