Prokuratura oskarża pięć osób o oszustwa metodą "na blika"

Prokuratura oskarża pięć osób o oszustwa metodą "na blika"

Prokuratura w Szczecinie wystosowała akt oskarżenia do sądu przeciwko grupie składającej się z pięciu osób. Według śledczego zespołu, te osoby są odpowiedzialne za 28 przestępstw, które miały miejsce w Szczecinie i Międzyzdrojach. Przestępstwa te obejmują próby oraz udane oszustwa, realizowane z użyciem popularnej metody „na blika”. W przypadku skazania za owe przestępstwa, każda osoba z grupy może otrzymać karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z informacjami podanymi przez prokuraturę, oskarżeni mieli działać od 13 stycznia do 10 lutego 2019 roku w Szczecinie i Międzyzdrojach. Należy podkreślić, że ich działania były precyzyjne i zaplanowane – najpierw łamali elektroniczne zabezpieczenia kont na popularnych platformach społecznościowych. Gdy już przejęli kontrolę nad danym kontem, podszywali się pod jego prawowitego właściciela i manipulowali otoczeniem, twierdząc, że znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. W ten sposób uzyskiwali kody BLIK, które następnie wykorzystywali do wypłat z bankomatów. Zgodnie z danymi śledztwa, suma wyłudzonych w ten sposób pieniędzy wynosi niemal 18 tysięcy złotych.

Sprawcy zostały aresztowane. Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód zdecydował o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych w formie tymczasowego aresztu na wniosek prokuratora.

Prokuratura podaje, że cztery z pięciu oskarżonych osób częściowo przyznało się do winy, natomiast jeden z nich zaprzeczył zarzutom. Wśród oskarżonych są dwie osoby, które były wcześniej karane. Przestępstwa, które im zarzucono, mogą skutkować karą od roku do 10 lat więzienia.