Planowane zburzenie dawnego hotelu ibis na Gumieniec i powstanie nowych obiektów

Planowane zburzenie dawnego hotelu ibis na Gumieniec i powstanie nowych obiektów

Za niespełna rok, charakterystyczny modernizm kwitnący na Gumieniec, reprezentowany przez dawny Hotel ibis, zostanie zmieniony po prawie półwiecznej obecności. Z planów nowego właściciela wynika, że obiekt ma zostać zdemolowany w przyszłości. Nie jest jeszcze jasne co pojawi się w zamian, ale nie będzie to odzwierciedlenie propozycji Grupy Orbis, która zakładała budowę mieszkaniową i nowy hotel z częścią usługową.

Informacje o zakończeniu działalności hotelu ibis Budget Szczecin, mieszczącego się przy ul. Janiszewskiego 2, pojawiły się w marcu 2022. Nieruchomość została przekazana nowemu właścicielowi. W czerwcu 2021 przedstawiciele Grupy Orbis (poprzedniego właściciela działki i sieci hoteli) przedstawili radnym projekt Federacyjnego Biura Architektonicznego na nową zabudowę – większy obiekt hotelowy z mieszkaniami na wyższych kondygnacjach i usługami na parterze.

Jednak teraz okazuje się, że pomysł Orbis S.A. nie zostanie urzeczywistniony. Deweloper Alsecco, właściciel działki od ponad roku i twórca projektów takich jak osiedla Harmonia Gumieńce, Nowa Cukrownia oraz zabudowa mieszkaniowa przy ulicach Lewandowskiego i Szerokiej, planuje zdemolować hotel ibis w przyszłym roku. Alsecco nie będzie realizować idei sieci hotelowej, ale przeprowadza konkurs architektoniczny w celu ustalenia ostatecznej formy inwestycji.

W miejsce niewielkiego, trzykondygnacyjnego hotelu może powstać wiele nowych obiektów. W październiku 2021 radni zatwierdzili zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Gumieńce-Krakowska 3”, które wynikły z współpracy z Federacyjnym Biurem Architektonicznym. Działka została podzielona na dwa tereny. Pierwszy obok stacji benzynowej będzie przeznaczony na „usługi turystyki i usługi towarzyszące”, z budynkami od 3 do 7 kondygnacji, a maksymalna powierzchnia zabudowy wynosi 50 procent. Drugi teren to miejsce na mieszkania z maksymalną 25 proc. powierzchnią zabudowy. Na tym obszarze budynki również będą miały różne wysokości – od 3 do 7 kondygnacji na skrzyżowaniu ulic Ledóchowskiego i Janiszewskiego. Dodatkowo, wprowadzono więcej miejsc parkingowych – 1,7 miejsca na jedno mieszkanie, z czego 20 procent ma być naziemne.

Mieszkańcy okolicznych domów wyrażają obawy związane z nową zabudową. Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego, Zofia Fiuk-Dymek, poinformowała w czerwcu 2021 roku że nie ma planów budowy nowych dróg w tej okolicy. Z osiedla Reda możliwe są trzy wyjazdy, ale każda z tych ulic jest zakorkowana w godzinach szczytu.

Hotel ibis Budget Szczecin został wybudowany w 1976 roku i przez wiele lat był uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych hoteli obok Neptuna. Jak informuje portal e-hotelarz.pl, początkowo działał pod nazwą Orbis Reda, potem przeszedł pod markę accorowską Etap, która później zmieniła nazwę na ibis Budget.