Śródmieście Szczecina zaprasza na świętowanie!

Śródmieście Szczecina zaprasza na świętowanie!

Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” razem ze ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, partnerami i mieszkańcami obszaru Śródmieścia serdecznie zaprasza wszystkich na szóstą już odsłonę święta tej części miasta.

Podczas ostatniego weekendu października wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w spacerach, warsztatach, zwiedzić tymczasową wystawę fotograficzną, a nawet spróbować swoich sił na potańcówce w teatrze. Wszystkie atrakcje są dostępne bezpłatnie.

To już szósta edycja Święta Śródmieścia – inicjatywy mającej na celu zachęcenie mieszkańców Szczecina do odkrycia piękna, historii i niecodziennych zakątków tej części miasta. Dla uczczenia tego wydarzenia, w wielu miejscach Śródmieścia, czasem w tych mniej oczywistych, odbędą się unikalne atrakcje. Do ich organizacji zaproszeni zostali artyści, twórcy i aktywiści. W tym roku zaproszenie to ma specjalne znaczenie, ponieważ niektóre z działań będą realizowane przez zwycięzców konkursu „Sześć Śródmieście!”, ogłoszonego przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”. Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta” zapewnia, że nie zabraknie okazji do rozmów, spotkań i wspólnej zabawy. Będzie to również okazja do odkrycia mniej znanych stron Śródmieścia.

Od 27 do 29 października, podczas trwania Święta Śródmieścia, uczestnicy mogą spodziewać się m.in. 2 miejskich spacerów z Sabiną Wacławczyk i Natalią Podkolziną, 2 wystaw (fotograficznej Studia Minifot oraz performatywnej wystawy foto i prac graficznych młodych twórców związanych z Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych i Akademią Sztuki w Szczecinie), a także aż 10 sesji warsztatowych zarówno dla dorosłych, jak i dzieci z różnych dziedzin, w tym rękodzielniczych, teatralnych czy artystycznych. Przewidziana jest też mini zabawa terenowa z Fundacją Thebestofszczecin, wspólne szycie tęczowej flagi ze Stowarzyszeniem Lambda Szczecin oraz potańcówka w teatrze, która może posłużyć jako rozgrzewka przed Halloween.

Spotkanie kończące szóstą edycję Święta Śródmieścia będzie okazją do celebrowania sąsiedztwa we wszystkich jego odsłonach. W Galerii OS17 przy ul. Bałuki 17 będzie stał stół, gdzie przy wspólnym posiłku będą mogli spotkać się nowi i stali mieszkańcy Szczecina, różnych narodowości i pochodzenia. Film „Najem okazjonalny” autorstwa Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego opowiada historię kamienicy przy ul. Bolesława Śmiałego 47 oraz jej mieszkańców, którzy stali się sąsiadami uciekając przed wojną czy prześladowaniami politycznymi we własnym kraju.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne dzięki wsparciu ze środków Gminy Miasto Szczecin, w ramach zadania „Sześć Śródmieście! Działania animacyjne na obszarze rewitalizacji”. Święto Śródmieścia realizowane jest przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki wraz z partnerami.