Triumf Chóru ZUT na greckim festiwalu: Polskie echo w Agrinio

Triumf Chóru ZUT na greckim festiwalu: Polskie echo w Agrinio

Chór Akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył uznanie międzynarodowej publiczności podczas festiwalu chóralnego w greckim mieście Agrinio. Jego występ zyskał ogromne aplauzy, bisy i wygenerował falę emocji. Chórzystom towarzyszyło poczucie dumy i radości z możliwości reprezentowania swojego kraju na tak prestiżowym wydarzeniu.

Festiwale chóralne są zawsze wielkim sprawdzianem dla uczestników, ale październikowy wyjazd do Greckiej miejscowości Agrinio okazał się nie tylko muzycznym sukcesem szczecińskiego zespołu. Jak przypomina członkini chóru, Magdalena Muża, ta podróż była okazją do czerpania z kultury innego kraju, zwiedzania nowych miejsc i czasem na relaks – również na pływanie w morzu.

Choć większość uczestników festiwalu stanowiły greckie zespoły oraz goście z Macedonii, to jedynym reprezentantem Polski był właśnie Chór ZUT ze Szczecina. Szymon Wyrzykowski, dyrygent szczecińskiego zespołu, podkreślał, że czuli się tam jak exotyczni goście z odległego kraju – tak, jakby to oni byli tymi, którzy przyjeżdżają do Polski z egzotycznych miejsc, tak jak Indonezji.

Podczas festiwalu Chór ZUT zaprezentował m.in. renesansowy utwór „Już się zmierzcha” autorstwa Wacława z Szamotuł. Jak podkreślali chórzyści, wykonanie tego utworu było wyjątkowym doświadczeniem dla nich samych, ale też dla publiczności, która nie pozwalała im zejść ze sceny.

Hanna Zarzycka, członkini Chóru ZUT, zaznacza, że występ ten prawdopodobnie był dla greckiej publiczności czymś zupełnie nowym i nieoczekiwanym. Zapewne był to również jedyny moment, kiedy mieli okazję usłyszeć polską muzykę i zapoznać się z polską kulturą. Ta wyjątkowa okazja na pewno sprawiła, że zapamiętają ją na długo.

Greckie słońce napełniło chórzystów energią, a entuzjastyczna publiczność motywacją do dalszego działania. Chór zapowiada wiele niespodzianek na najbliższą przyszłość – jedna z nich już 12 listopada.