Demonstracja zdolności policyjnych psów na praktycznych zajęciach dla studentów kynologii

Demonstracja zdolności policyjnych psów na praktycznych zajęciach dla studentów kynologii

Na ulicach, psy służbowe pełnią funkcję patrolową, odkrywają narkotyki i materiały wybuchowe, a także są w stanie odnaleźć zaginione osoby. Podczas piątkowych zajęć, studenci kierunku kynologia z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego mieli szansę przekonać się na własne oczy o zdolnościach tych niezwykłych zwierząt. Praktyczne warsztaty były prowadzone przez policjantów Wydziału Prewencji ze Szczecina, którzy przybyli wraz ze swoimi czworonożnymi pomocnikami.

Opiekun psów z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, asp. Marcin Jarosiński, wyjaśniał, iż każdy przewodnik w Szczecinie posiada dwie służbowe jednostki psiej załogi. Jednym z nich jest pies patrolowo-tropiący, najczęściej owczarek niemiecki lub belgijski, natomiast drugim jest pies specjalny, wyszkolony do poszukiwania narkotyków. Podczas zajęć Jarosiński prezentował umiejętności swoich dwóch psów: owczarka niemieckiego Sary i teriera walijskiego Rambo. Dodał również, iż w Komendzie Miejskiej Policji posiada 14 psów służbowych o różnych specjalizacjach, w tym psy patrolowo-tropiące, szukające materiałów wybuchowych, narkotyków, oraz poszukiwania zwłok ludzkich.

Jarosiński podkreślił, że pierwsza polska szkoła policji dla przewodników psów służbowych zaistniała w roku 1945 w Słupsku. Następnie przeniesiono ją do Sułkowic, gdzie obecnie działa jako Zakład Kynologii Policyjnej. Właśnie tam kształcono tak znane psiaki jak Szarik z serialu „Czterej pancerni i pies” czy Cywil z „Przygód psa Cywila”.

Policjant wyjaśnił, że pies patrolowo-tropiący jest jego partnerem podczas służby. Psy te mają za zadanie bronić swojego przewodnika, tropić ludzi i przestępców. Pies szukający narkotyków nie zdaje sobie sprawy ze swojej misji – myśli, że szuka piłeczki. Również pies broniący człowieka poprzez ugryzienie jest nagradzany piłeczką.

Do służby nadają się psy niezależne, które nie wpadają w panikę podczas strzałów z broni. Ich szkolenie trwa od 5 do 6 miesięcy i służą przez około 10 lat. W Szczecinie, psy są utrzymane w specjalnych kojcach z podgrzewanymi podłogami. Opiekunowie spędzają z nimi czas codziennie, niezależnie od służby, aby utrzymać formę. Wielu policjantów decyduje się na adopcję swojego służbowego psa po zakończeniu jego obowiązków, o ile dysponują odpowiednimi warunkami.

Podczas zajęć, Marcin Jarosiński założył strój pozoranta i pozwolił zaatakować się psom. Studenci mieli również okazję poczuć atak owczarka, chronieni specjalnymi rękawami.