Hiszpańska firma Windar Renovables planuje budowę fabryki w Szczecinie – inwestycja wartści 100 mln euro

Hiszpańska firma Windar Renovables planuje budowę fabryki w Szczecinie – inwestycja wartści 100 mln euro

Reputowany globalny gracz na rynku offshore, hiszpańska korporacja Windar Renovables, podpisała umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście o dzierżawę terenu na Ostrowie Grabowskim. Tym samym, Szczecin jest na dobrej drodze do posiadania nowej fabryki elementów wież wiatrowych. Inwestycja, której wartość szacowana jest na ponad 100 milionów euro, ma potencjał stworzenia ponad 400 miejsc pracy.

Podpisanie umowy było kulminacyjnym punktem procesu negocjacyjnego, który ruszył już półtora roku temu. Obie strony przyznają, że negocjacje nie były pozbawione przeszkód, ale po wielu trudach udało się osiągnąć satysfakcjonujący obie strony kompromis. Podpisano już umowę przedwstępną w październiku, a teraz jest ona definitywnie sfinalizowana.

Planowana fabryka będzie zajmować obszar 17 hektarów na Ostrowie Grabowskim i produkować elementy zarówno morskich jak i lądowych wież wiatrowych. W jej asortymencie znaleźć się będą również fundamenty i konstrukcje masztów, a także metalowe wieże. Firma zapowiada, że fabryka rozpocznie swoją działalność w pierwszej połowie 2026 roku.

„To nie tylko inwestycja o wielkiej wartości finansowej, ale również szansa na stworzenie 450 miejsc pracy”, mówił Orlando Alonso, prezes Windar Renovables. „Mimo iż jesteśmy firmą zagraniczną, już teraz czujemy się częścią Polski. Gwarantujemy, że wasze zaufanie do naszej firmy nie zostanie zawiedzione”.

Ponadto w Szczecinie planowane są do budowy nowe obiekty przez duńską firmę Vestas, która chce produkować łopaty w Skolwinie oraz gondole na Ostrowie Brdowskim. W Świnoujściu natomiast, Port wraz z firmą Orlen planuje budowę portu instalacyjnego dla morskich konstrukcji. „Szczecin ma potencjał aby stać się centrum przemysłu offshorowego”, podkreślał Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Planowaną inwestycję Windar cieszy również samorząd Szczecina. „Stworzyliśmy pozytywny klimat dla negocjacji i doprowadziliśmy do porozumienia obu stron. To niezwykle istotna inwestycja dla rozwoju morskiej historii Szczecina i nowy etap współpracy z branżą offshore”, komentował Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina ds. inwestycji.

Budowane w Szczecinie elementy mają trafić głównie na morskie farmy wiatrowe rozwijane na Morzu Bałtyckim oraz Morzu Północnym.