Przerwa w dostawie ciepła w Szczecinie z powodu awarii elektrociepłowni Pomorzany

Przerwa w dostawie ciepła w Szczecinie z powodu awarii elektrociepłowni Pomorzany

Kryzys energetyczny związany z awarią elektrociepłowni Pomorzany w Szczecinie może oznaczać, że mieszkańcy miasta muszą zmierzyć się z chłodniejszymi kaloryferami. Jak podkreśla Aneta Łuczkowska z RMF FM, obydwa bloki energetyczne odpowiedzialne za dostarczanie ogrzewania i ciepłej wody do domów przestały funkcjonować. To stanowi poważny problem, zwłaszcza dla mieszkańców lewobrzeżnej części miasta.

Szczecińska Energetyka Cieplna (SEC) poinformowała, że awaria Elektrociepłowni Pomorzany mogła wynikać 18 stycznia i mogła prowadzić do ograniczeń w dostawie ciepła i ciepłej wody na lewym brzegu. Pierwsze oznaki ograniczeń związanych z awarią można zauważyć w dostawie ciepłej wody, a następnie ogrzewaniu. Danuta Misztal, rzeczniczka prasowa SEC, zapewnia, że ​​mieszkańcy będą musieli zmierzyć się z chłodniejszymi kaloryferami i niższą temperaturą ciepłej wody. Wielkość niedogrzewania będzie zależała od lokalizacji budynków w stosunku do sieci ciepłowniczej.

SEC już zainicjowało działania mające na celu uruchomienie awaryjnych źródeł ogrzewania, jednak brakuje 25 procent gigadżuli. To wpłynie najbardziej na Pomorzany, a także na domy odległe od głównej magistrali ciepłowniczej, gdzie trudno będzie dostarczyć ciepłą wodę z innych elektrociepłowni. Druga jednostka PGE – „Szczecin” Elektrociepłownia ma również zwiększyć produkcję ciepła.

W związku z awarią ogrzewania, Rada Miasta Szczecin apeluje do rodziców, aby nie wysyłać swoich dzieci do żłobków i przedszkoli. Dla tych, którzy nie mogą zapewnić opieki nad dzieckiem w domu, ważne jest, żeby ubrać swoje dzieci cieplej. Siedem żłobków w Szczecinie pozostanie zamkniętych w piątek, a dzieci zostaną przeniesione do placówki przy ulicy Niedziałkowskiego. Miejscowy Urząd Miasta zapewnia, że ​​posiada grzejniki, które pomogą utrzymać komfortowe warunki dla dzieci.

Przedszkola będą działały normalnie, mimo że obecnie jest mniej dzieci z powodu ferii. Nie można jednak przewidzieć, jakie placówki szczególnie odczują skutki awarii.

Przygotowania do naprawy w elektrociepłowni Pomorzany już trwają. Najprawdopodobniej problem wynika ze uszkodzenia rury wewnątrz kotła grzewczego. Planowane wyłączenie kotła o godzinie 16 ma na celu jego schłodzenie, co może zająć około 12 godzin. Kocioł pracuje w temperaturze powyżej 1000 stopni, więc nie można się do niego zbliżać, dopóki się nie schłodzi. Artur Michniewicz z PGE zapowiada, że jeśli potwierdzą się nasze przypuszczenia co do źródła problemu, naprawa powinna być zakończona do niedzieli.

Według deklaracji PGE, prace naprawcze mają potrwać do niedzieli. Dlatego pełna dostawa ciepła zostanie wznowiona najwcześniej w poniedziałek.