Fontanna zamiast basenu przeciwpożarowego: Przebudowa placu Batorego w Szczecinie

Fontanna zamiast basenu przeciwpożarowego: Przebudowa placu Batorego w Szczecinie

Zaczęło się przekształcanie placu Batorego w Szczecinie. Docelowo zaaranżowany na nowo teren publiczny powinien być gotowy do jesieni. Nowe elementy to nie tylko fontanna, ale także place zabaw, ścieżki spacerowe oraz dodatkowe nasadzenia.

Pod koniec listopada podpisano umowę na wykonanie prac, które jednak przez jakiś czas nie były widoczne, mimo że plac był ogrodzony. Ostatnio jednak tempo prac zaczęło się zwiększać.

„Na samym początku zabezpieczono drzewa i usunięto wodę z basenu przeciwpożarowego, co pozwoliło na jego demontaż. Pozostałości po zbiorniku zostały pokryte piaskiem, a równocześnie rozpoczęliśmy budowę murków oporowych” – wyjaśnia Piotr Zieliński, rzecznik prasowy ds. inwestycji miejskich.

Po wielu latach fontanna ponownie zagości na placu Batorego, co można dostrzec na fotografii sprzed II wojny światowej. Nowa konstrukcja będzie miała kształt koła o średnicy 21 metrów i będzie wyposażona w siedem oświetlonych dysz. Centralna dysza będzie zdolna do wyrzucania wody na wysokość aż 9,5 metra, podczas gdy pozostałe będą generować strugi o wysokości do 3,5 metra.

Planuje się także stworzenie dwóch placów zabaw z rozmaitymi grami dla dzieci. Ścieżki piesze zostaną odnowione, a te wewnątrz placu zostaną wyłożone nawierzchnią mineralną. Dodatkowo, na terenie placu pojawią się nowe ławki, siedzenia, kosze na odpadki i stojaki na rowery.

Zaprojektowano również nowe nasadzenia roślin, głównie krzewów, traw i bylin, które będą doskonałym dopełnieniem dla historycznych platanów klonolistnych mających już 130 lat.

Nadzór nad inwestycją sprawuje Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin, a wykonawcą jest firma RSK Wolin. Przewiduje się, że wszystkie prace zostaną zakończone w ciągu 10 miesięcy, czyli najpóźniej we wrześniu. Całość kosztować ma 6,1 mln zł.