Hiszpański potentat w branży offshore Windar Renovables inwestuje w Szczecinie

Hiszpański potentat w branży offshore Windar Renovables inwestuje w Szczecinie

W przemyśle offshore, po Danii, na scenę wchodzi Hiszpania. Windar Renovables, znany gracz w tej branży, związał się z Szczecinem poprzez podpisanie umowy na budowę fabryki. Porozumienie to zawarto z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i dotyczy dzierżawy gruntu na Ostrowie Grabowskim, sąsiadującym ze spalarnią miejską. Firma planuje tam postawić zakład produkcyjny części do wież wiatrowych. Zainwestuje ponad 100 mln euro i stworzy przynajmniej 400 miejsc pracy.

Podpisy na umowie, które zostały złożone we wtorek, były kulminacją procesu negocjacji trwających od półtora roku. Pomimo różnych problemów napotkanych po drodze, obie strony doszły do kompromisu. W październiku podpisano umowę przedwstępną, a teraz sfinalizowano ją ostatecznym porozumieniem.

Na dużym terenie o powierzchni 17 ha na Ostrowie Grabowskim powstaną elementy morskich i lądowych wież wiatrowych, ich fundamenty oraz konstrukcje masztów i wież metalowych. Fabryka ma rozpocząć produkcję w pierwszej połowie 2026 roku.

Prezes Windar Renovables, Orlando Alonso, mówił: „Będzie to inwestycja o wartości ponad 100 mln euro. Stworzymy 450 miejsc pracy. Mimo bycia zagraniczną firmą, już czujemy się częścią Polski. Nie zawiedziemy waszego zaufania”. Fabryka będzie składać się z głównego budynku z czterema liniami produkcyjnymi wież wiatrowych, czterech naw przemysłowych i magazynu surowców. Obok powstanie mniejszy budynek pomocniczy przeznaczony do montażu wewnętrznych elementów.

Windar nie jest jedynym graczem z branży offshore inwestującym w Szczecinie. Duńska firma Vestas również rozszerza swoją działalność w dwóch lokalizacjach, produkując łopaty (Skolwin) i gondole (Ostrów Brdowski) turbin wiatrowych. Tymczasem port, wspólnie z Orlenem, realizuje budowę portu instalacyjnego dla morskich konstrukcji w Świnoujściu.

„Szczecin staje się hubem przemysłu offshorowego” – mówił Krzysztof Urbaś, prezes ZMPSiŚ. – Przewidujemy, że powstanie wokół tego cała sieć powiązań nowego biznesu i nowych technologii, przyciągając nowych inwestorów i tworząc kolejne miejsca pracy. Wierzymy, że inwestycja Windar Renovables będzie kolejnym bodźcem, który uczyni region zachodniopomorski liderem wskazującym nowe kierunki rozwoju.

Plan budowy nowej fabryki jest także źródłem radości dla przedstawicieli magistratu. Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina ds. inwestycji komentuje: „W całym tym procesie negocjacji, miasto starało się stworzyć dobry klimat wzajemnego zrozumienia obu stron. To niezwykle ważna inwestycja dla morskiej historii Szczecina, ale także otwiera nową erę związaną z branżą offshore”.

Większość elementów produkowanych w Szczecinie trafi na morskie farmy wiatrowe na Bałtyku i Morzu Północnym.