Protesty w Szczecinie przeciwko propozycji upamiętnienia ofiar totalitaryzmu

Protesty w Szczecinie przeciwko propozycji upamiętnienia ofiar totalitaryzmu

Ruch oporu rośnie w Szczecinie, gdzie lokalne społeczności wystąpiły przeciwko zaprojektowanemu pomnikowi upamiętniającemu ofiary totalitaryzmu. Inicjatywa ta ma swoje korzenie w urzędzie miasta, gdzie złożono formalną petycję sprzeciwiającą się temu projektowi. Pomnik ma zostać umiejscowiony na terenie skweru przy Areszcie Śledczym, co budzi kontrowersje.

Inicjatorem tego ruchu jest Porozumienie Środowisk Patriotycznych (PŚP), grupa osób aktywnie wspierających koncepcję upamiętnienia ofiar totalitaryzmu. Jednakże, nie zgadzają się oni na formę, jaką proponuje autorka projektu, Ewa Bone z Poznania. Projekt ten powstał w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego i nie odpowiada oczekiwaniom PŚP.

Zgodnie z komunikatem wydanym przez PŚP, pomysł stworzenia pomnika cieszył się poparciem znacznej liczby szczecińskich mieszkańców i zwyciężył w głosowaniu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego w 2022 roku. Mieszkańcy chcieli uczcić pamięć ofiar reżimu totalitarnego i tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Niemniej jednak, miasto postanowiło zorganizować konkurs na projekt pomnika, co spotkało się z krytyką. Wybrany w ten sposób projekt zdaniem PŚP, nie odzwierciedla intencji wnioskodawcy, ani poglądów osób popierających ideę utworzenia tej konkretnej instalacji.