Sceny z historii ożywają na plaży: Muzeum Oręża Polskiego powraca do inscenizacji Bój o Kołobrzeg

Sceny z historii ożywają na plaży: Muzeum Oręża Polskiego powraca do inscenizacji Bój o Kołobrzeg

Została oficjalnie zapowiedziana wielka inscenizacja historyczna „Bój o Kołobrzeg”. Spektakularne przedstawienie, które odbędzie się 16 marca na głównej plaży tego nadmorskiego kurortu, zostało potwierdzone podczas krótkiej konferencji prasowej w piątek. Wydarzenie ma na celu przybliżenie finałowych walk o miasto, które miały miejsce w marcu 1945 roku. Rozpoczęcie widowiska zaplanowano na godzinę 12.

Organizacją spektaklu zajmuje się Muzeum Oręża Polskiego podległe starostwu powiatowemu. Projekt uzyskał wsparcie finansowe zarówno od miasta Kołobrzeg, jak i Ministerstwa Obrony Narodowej, które udzieliło dotacji za pośrednictwem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Miasto przekazało na cele inscenizacji 60 tysięcy złotych, a ministerstwo – 50 tysięcy.

W monumentalnej rekonstrukcji historycznej weźmie udział prawie 200 rekonstruktorów należących do różnych grup i stowarzyszeń. Na plaży pojawią się również armaty przeciwpancerne, pojazdy gąsienicowe i kołowe oraz broń pancerna. Ogółem, do odtworzenia wydarzeń z 1945 roku wykorzystanych zostanie około 20 historycznych pojazdów wojskowych, w tym czołg T-34/85, działo samobieżne SU-57, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C. oraz działo pancerne Hetzer. Nie zabraknie również efektów pirotechnicznych. Całe widowisko będzie można obserwować z kołobrzeskiego mola. Jednym z głównych punktów programu będzie sceniczne przedstawienie zaślubin Polski z morzem.

79. rocznica zakończenia walk o Kołobrzeg będzie upamiętniona nie tylko poprzez inscenizację, ale również za pomocą lekcji edukacyjnych, konkursu „Baw się historią”, gry miejskiej dla uczniów szkół oraz innej gry dla starszych mieszkańców i turystów. Ponadto, zaplanowano „Sztafetę Pamięci” – przemarsz z pochodniami do miejsc, które były świadkami najcięższych walk. Sztafeta zakończy się na cmentarzu wojennym przy salwie honorowej.

Prezydent Anna Mieczkowska podkreśliła na konferencji prasowej, że inscenizacja „Bój o Kołobrzeg” wraca po kilku latach przerwy, spowodowanej nie brakiem chęci organizatorów, ale pandemią. Zaznaczyła konieczność dbania o wiedzę historyczną i atrakcyjne prezentowanie najważniejszych wydarzeń z historii miasta.