Udziel wsparcia skrzydlatym zwierzętom – zgarnij darmowy karmnik dla ptaków od szczecińskich Lasów Miejskich

Udziel wsparcia skrzydlatym zwierzętom – zgarnij darmowy karmnik dla ptaków od szczecińskich Lasów Miejskich

Zima, z jej trudnymi warunkami atmosferycznymi, stanowi wyzwanie dla wielu dzikich stworzeń, a w szczególności dla ptaków. Skomplikowane jest dla nich znalezienie pożywienia. Teraz, kiedy temperatury spadają, każda forma pomocy ma ogromne znaczenie. Dlatego szczecińskie Lasy Miejskie rozdają bezpłatnie specjalne karmniki, które ułatwią dokarmianie tych pięknych, skrzydlatych zwierząt.

Paulina Łątka, rzecznik Urzędu Miasta Szczecin, informuje, że to już kolejny rok realizacji akcji „Szczecin dokarmia ptaki”, prowadzonej przez Wydział Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych. W ramach tej kampanii do mieszkańców Szczecina – zarówno indywidualnych, jak i instytucji edukacyjnych takich jak szkoły czy przedszkola – trafiło już kilkaset darmowych karmników. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości mieszkańców miasta na temat ochrony przyrody oraz mobilizowanie ich do konkretnego działania na rzecz pomocy ptakom.

Leśnicy przypominają także, że odpowiedni pokarm dla ptaków to ziarna zbóż, płatki owsiane, słonecznik pastewny, kasza i kukurydza. Możemy je także dokarmiać niesolonymi orzechami włoskimi, ziemnymi czy laskowymi, a także niesoloną słoniną (nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie), gotowanymi, pokrojonymi i niesolonymi warzywami oraz gotowanymi jajkami. Natomiast zdecydowanie unikać należy karmienia ptaków chlebem i resztkami jedzenia ze stołu – przyprawione i posolone potrawy mogą być dla nich szkodliwe. Należy też zwrócić uwagę na to, by nie podawać im zepsutego, spleśniałego lub zamarzniętego jedzenia, nie wrzucać jedzenia do wody oraz nie zaśmiecać terenu resztkami pokarmu.

Osoby zainteresowane otrzymaniem darmowego karmnika powinny skontaktować się telefonicznie pod numerem 723 578 431 (w dni robocze w godzinach od 8 do 15). Po ustaleniu szczegółów, karmnik będzie dostępny do odbioru w siedzibie Lasów Miejskich przy ulicach: Miodowej 3 lub Czarnogórskiej 63. Pamiętaj jednak, że nie ma ich w nieskończonej ilości – dostępność może być ograniczona.

Na koniec, Paulina Łątka dodaje, że drewniane karmniki wymagają samodzielnego montażu. Do skompletowania całości potrzebne będą młotek i wkrętarka. W zestawie znajduje się również instrukcja, która podpowie, czym dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić.