Obchody 8. rocznicy powstania Centrum Dialogu Przełomy z 12 wyjątkowymi wydarzeniami

Obchody 8. rocznicy powstania Centrum Dialogu Przełomy z 12 wyjątkowymi wydarzeniami

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, które od prawie dekady służy mieszkańcom jako miejsce poznawania historii miasta i odtwarzania wydarzeń z okresu powojennego, obchodzi swoje urodziny. Z tej okazji instytucja przygotowała bogate i różnorodne wydarzenia, spośród których każdy miłośnik historii z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jak mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski, Centrum Dialogu Przełomy jest miejscem pełnym życia i dynamiki, gdzie styczeń to miesiąc obfitujący w szereg wydarzeń.

Obchody 8. rocznicy działalności Centrum rozpoczęły się 24 stycznia i potrwają przez cały tydzień, a najważniejszą informacją jest fakt, że udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Wśród proponowanych atrakcji znalazła się projekcja filmu „Trzy dni w Szczecinie”, opowiadającego o słynnej debacie robotników z ówczesnym przywódcą Polski, Edwardem Gierkiem. Projekcje zaplanowano na środę i sobotę (24 i 27 stycznia).

W ramach urodzinowego programu zorganizowano również dwa wernisaże. Pierwszy, pt. „Dziedzictwa”, to projekt pięciu ośrodków Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, który już gościł w kilku miastach. Drugi, pt. „Memento mori – motyw śmierci w zbiorach MNS-CDP”, ukazuje różne oblicza śmierci i sposoby jej upamiętniania.

Jako część obchodów zdecydowano się zorganizować dwa spotkania autorskie wokół nowych publikacji. Pierwsze, które miało miejsce 25 stycznia, dotyczyło książki pt. „Konieczny na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze”. Niestety, ze względu na problemy zdrowotne uczestników, spotkanie zostało odwołane i przesunięte na marzec. Drugie spotkanie będzie poświęcone książce pt. „Wieża Babel. Pomorze Zachodnie po 1945 r.” Autorka, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, zaprasza na nie wszystkich 27 stycznia.

Centrum Dialogu Przełomy pomimo pandemii ciągle się rozwija – jak mówi Kuchcińska-Kurcz, 2023 rok przyniósł wiele ciekawych wydarzeń i ekspozycji. Wśród nich znalazły się m.in. kolekcja guzików katyńskich, maszyna do pisania z radia Wolna Europa czy różne przedmioty z okresu hitlerowskiego Szczecina. Jednak największym celem na 2024 rok jest odzyskanie publiczności po długim okresie obostrzeń pandemicznych.

Centrum Dialogu Przełomy to miejsce, które zachęca do odkrywania najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego poprzez różnorodne formy – od stałej wystawy „Miasto sprzeciwu – miasto protestu”, po ekspozycje czasowe, spotkania ze świadkami historii, debaty, wykłady i prezentacje.