Rozważane zaangażowanie prezydenta w odbudowę stoczniowej świetlicy – Brak funduszy na odnowienie zabytku ze strony Ministerstwa Kultury

Rozważane zaangażowanie prezydenta w odbudowę stoczniowej świetlicy – Brak funduszy na odnowienie zabytku ze strony Ministerstwa Kultury

W kontekście odbudowy historycznej stoczniowej świetlicy, przewodniczący „Solidarności” zachodniopomorskiej, Mieczysław Jurek, zaapelowal do prezydenta Andrzej Duda o wsparcie. Zapewnienia o zainteresowaniu tematem padły podczas rozmów, które miały miejsce we wtorek. Jurek zdecydował się na prośbę o pomoc prezydenta RP z powodu najpewniej braku finansowego wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację wymienionej świetlicy. Wywołało to obawy, że nie uda się tam zrealizować planów dotyczących utworzenia muzeum „Solidarności”, miejsca symbolizującego m.in. podpisanie porozumień sierpniowych.

Mieczysław Jurek ujawnił problemy z finansowaniem projektu podczas obchodów rocznicy Stycznia ’71. W oficjalnym wystąpieniu wyraził swoje oczekiwania co do dotrzymania rządowych obietnic dotyczących renowacji stoczniowej świetlicy. Przy tej okazji przestrzegł, że konsekwencje nie dotrzymania tych obietnic mogą być dotkliwe.

Mieczysław Jurek odmówił ujawnienia do kogo konkretnie adresowane były jego słowa. Zaznaczył jedynie, że plany odnowy świetlicy mogą zakończyć się niepowodzeniem, a ta sytuacja może być rezultatem działań polityków szczecińskich. Chociaż nie podał konkretnych nazwisk, zapowiedział im okres na przemyślenie swojej pozycji. Podkreślił też, że nie ma potrzeby dalszego zaostrzania napięcia i wyraził przekonanie o ważności cierpliwości w tego typu sprawach.