Szczecinianie na ulicach swojego miasta dumnie prezentują piękno polskich strojów regionalnych!

Szczecinianie na ulicach swojego miasta dumnie prezentują piękno polskich strojów regionalnych!

Historia Szczecina to niesamowicie skomplikowany splot wydarzeń, który ukształtował współczesne oblicze tego miasta. Nie jest to miejsce zamieszkiwane tylko przez potomków tych, którzy zasiedlili je po II wojnie światowej, przybywając z różnych zakątków Polski. Dziś Szczecin przyciąga również nowych mieszkańców – głównie studentów i pracowników migrujących z innych regionów naszego kraju. Znamienne jest to, że to właśnie szczeciński Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” postanowił uhonorować tę różnorodność, prezentując na ulicach miasta stroje charakterystyczne dla wielu regionów Polski.

Zdjęcia prezentujące ten niezwykły projekt zostały wykonane na ulicach Szczecina, a ich głównymi bohaterami są tancerze z grupy studenckiej ZPiT „Szczecinianie”. Co ciekawe, na zdjęciach ci młodzi ludzie noszą stroje regionalne odpowiadające nazwom ulic, na których pozują. Zdjęcia powstały więc na ulicach Lubelskiej, Beskidzkiej, Krakowskiej, Orawskiej, Cieszyńskiej, Spiskiej. Wybór ulic nie był przypadkowy – zespół skupił się na tych, które nazwami nawiązują do regionów, których stroje i repertuar posiada w swoim bogatym dorobku artystycznym. Ten interesujący projekt będzie kontynuowany.

„Szczecinianie” wykorzystują ten niecodzienny sposób prezentacji kultury regionalnej także jako okazję do rozmów o historii. Zachęcają mieszkańców Szczecina do poznawania historii swoich rodzin i miejsc, z których przybyli ich przodkowie. Współcześni migranci są również zaproszeni do dzielenia się swoimi osobistymi historiami o tym, co skłoniło ich do osiedlenia się w Szczecinie.