Program ChUK jako broń w walce z chorobami układu krążenia

Program ChUK jako broń w walce z chorobami układu krążenia

Zdrowie to najważniejszy skarb, dlatego podkreśla się znaczenie profilaktyki i zdrowego trybu życia. W Polsce od lat zmagamy się z negatywnymi skutkami chorób układu krążenia, które są jedną z głównych przyczyn śmierci. Niestety, zagrożenia takie jak zawał serca czy udar mózgu są realne, ale możemy sobie na nie pozwolić. Klucz do poprawy sytuacji leży częściowo w naszych rękach – odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia i ograniczenie stresu to podstawowe elementy zdrowego stylu życia. Istotne jest również zapoznanie się z programem ChUK.

Rola profilaktyki jest tutaj niewątpliwie kluczowa. Program Chorób Układu Krążenia (ChUK) jest jednym z narzędzi wspomagających walkę z tymi schorzeniami. Ale dlaczego warto go bliżej poznać? Jakie korzyści płyną z jego stosowania? I dlaczego wpływa on tak korzystnie na zdrowie naszego serca?

Do najczęstszych chorób układu krążenia zalicza się m.in. nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca (często prowadzącą do zawału), wady zastawkowe serca, niewydolność serca, żylną chorobę zakrzepowo — zatorową, miażdżycę tętnic obwodowych oraz zaburzenia rytmu serca (takie jak migotanie przedsionków). Globalnie, stanowią one główną przyczynę zgonów (ponad 30%), a w Polsce są odpowiedzialne za ponad 40% zgonów – przypomina prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Jest siedem czynników ryzyka chorób serca, które często występują równocześnie. Im więcej z nich występuje u jednej osoby, tym większe jest prawdopodobieństwo rozwoju choroby układu krążenia. Do tych czynników zalicza się m.in. nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu), upośledzoną tolerancję glukozy, palenie tytoniu, nadwagę i otyłość, brak aktywności fizycznej oraz spożywanie alkoholu.

Styl życia ma olbrzymi wpływ na rozwój chorób układu krążenia. Aby skutecznie zapobiegać tym niebezpiecznym chorobom, należy m.in. rzucić palenie, ograniczyć sól, cukier i tłuszcze nasycone w diecie, zwiększyć aktywność fizyczną, regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, badać stężenie cholesterolu, ograniczyć spożycie alkoholu oraz kontrolować wagę.

Program profilaktyczny ChUK jest dostępny w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – do skorzystania z niego nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która realizuje ten program. Aby wziąć udział w programie, musisz spełniać określone warunki: mieć od 35 do 65 lat, nie mieć rozpoznanych m.in. cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii, chorób układu krążenia oraz nie korzystać z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.

W ramach programu ChUK przeprowadzone zostaną z Tobą wywiad oraz badania takie jak sprawdzenie ciśnienia tętnicze krwi, pomiar indeksu masy ciała (BMI), badania krwi (stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów, glukozy). Na podstawie wyników tych badań ocenione zostanie ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i przekazane dalsze zalecenia. W przypadku wykrycia choroby pacjent zostaje skierowany na dodatkowe badania i rozpoczyna leczenie u specjalisty.

Więcej informacji na temat chorób układu krążenia oraz sposobów unikania zawału serca czy udaru mózgu można znaleźć w rozmowie z dr n. m. Jerzym Górnym, kardiologiem specjalizującym się w chorobach wewnętrznych.