Mieszkańcy Pęzina i Trzebiatowa decydują się na protest przeciwko zaniedbań drogowych

Mieszkańcy Pęzina i Trzebiatowa decydują się na protest przeciwko zaniedbań drogowych

Ludzie zamieszkujący Pęzino i Trzebiatów, położone w gminie Stargard, doszli do granic swojej cierpliwości. Czują się zaniedbani przez odpowiedzialne za drogi służby. Zdecydowali się podjąć bezpośrednie działania. To oznacza, że zaplanowali blokadę drogi w Trzebiatowie, która ma rozpocząć się w poniedziałek 18 marca o godzinie 14.

Protestujący skarżą się na fatalny stan dróg, którymi każdego dnia muszą podróżować. Pani Maja, jedna z mieszkanek Trzebiatowa, opisuje obecną sytuację jako skrajnie trudną. Drogę określa jako niemal nieprzejezdną a dziury na jezdni są tak wielkie, że nie da się ich ominąć. Opinia ta jest podzielana także przez innych mieszkańców tych terenów.

Piesi stają się ofiarami tej sytuacji, gdy samochody zmuszone są poruszać się chodnikami, obniżając tym samym poziom bezpieczeństwa dla pieszych. Alternatywą są drogi polne, które jednak nie radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych.

Mieszkańcy są zdania, że droga podlegająca zarządowi powiatu stargardzkiego przez lata nie była remontowana. Mówią, że jej utrzymanie ogranicza się tylko do zasypywania dziur na czas wrześniowych targów rolnych w Barzkowicach. Co więcej, droga ta jest często wykorzystywana przez pojazdy dostawcze sklepów w Pęzinie oraz samochody mieszkańców dojeżdżających do pracy w zakładach tej miejscowości.

Podkreślają, że stan drogi stanowi zagrożenie dla pojazdów poruszających się po niej, co potwierdzają liczne zgłoszenia uszkodzeń pojazdów do Zarządu Dróg Powiatowych. Do tego dochodzi brak reakcji ze strony zarządcy na ich skargi.

W związku z tym, w miniony piątek spotkali się w wiejskiej świetlicy i postanowili zorganizować protest, który planują rozpocząć 18 marca o godzinie 14 i zakończyć o 17. Nie wykluczają jednak przedłużenia go nawet do 18 kwietnia.

Jednocześnie, rolnicy z powiatu stargardzkiego zapowiadają blokadę drogi przy przystanku autobusowym w Trzebiatowie oraz drogi krajowej nr 10 w miejscowości Krąpiel. Planują prowadzić protesty do końca kwietnia, każdego dnia od godziny 12.