Drugie Stargardzkie Święto Historii. Organizatorzy poszukują chętnych do przebrania się za historyczne postacie

Drugie Stargardzkie Święto Historii. Organizatorzy poszukują chętnych do przebrania się za historyczne postacie

Druga odsłona Stargardzkiego Korowodu Dziejów została zaplanowana na dzień 2 czerwca. Muzeum w Stargardzie, które jest odpowiedzialne za organizację wydarzenia, poszukuje osób gotowych wcielić się w role historycznych postaci.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie przekazuje: „W tym roku przeniesiemy Was w czasie, prezentując kolejne postacie z historii naszego miasta. Jeżeli jesteście pasjonatami Stargardu i historycznych rekonstrukcji oraz macie w szafach kostium średniowiecznego handlarza lub fartuch z Luxpolu, serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w tegorocznym wydarzeniu!”

Zapraszamy do wcielenia się w role mieszkańców miasta z czasów średniowiecza, pierwszych pracowników stargardzkich kolei, pracowników fabryk Luxpol i Polleny. Osoby zainteresowane mogą skontaktować się z Działem Historii i Badań nad Społecznością Lokalną.

Podczas ubiegłorocznej edycji, wydarzenie rozpoczęło się na Rynku Staromiejskim. Tam parafia św. Józefa przygotowała inscenizację o św. Janie Chrzcicielu, patronie miasta. Został odegrany hejnał Stargardu, a książę Barnim I odczytał akt lokacji miasta. Następnie korowód przeszedł przez miasto. Wśród postaci historycznych można było zobaczyć m.in. kasztelana Huka, księcia Barnima z żoną Marianną, królową Luizę z dwórką, Hetmana Stefana Czarnieckiego i wielu innych. Korowód prowadziła orkiestra dęta z Domu Kultury Kolejarza, a udział w nim brali przedstawiciele różnych lokalnych instytucji oraz mieszkańcy miasta.