Studenci z Szczecina przekazują edukację na temat HIV poprzez unikalną kampanię w tramwaju

Studenci z Szczecina przekazują edukację na temat HIV poprzez unikalną kampanię w tramwaju

Rozpoczyna się inicjatywa „Tramwaj zwany pożądaniem”, którą przygotowali studenci. Natalia Korneluk, która jest koordynatorką tej akcji, zapowiada, że głównym celem będzie przypomnienie o konieczności ochrony swojego zdrowia i zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową, takim jak HIV. W piątkowe popołudnie, na trasie linii numer 7, pojawi się specjalnie przygotowany dla tej okazji zabytkowy tramwaj.

Korneluk wyjaśnia, że start akcji planowany jest na pętli Pogodno, skąd wyruszy czerwony tramwaj dostępny dla wszystkich mieszkańców Szczecina. Wewnątrz pojazdu pasażerowie spotkają studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy będą służyć informacją i edukować na temat HIV – co to jest, jak można się zarazić i jak radzić sobie z tym wirusem.

Podkreślmy, że przejazd tym specjalnym tramwajem nie wiąże się z żadnymi kosztami. Wsiadać do niego można będzie między godziną 17:00 a 19:30.

Kampanię zorganizowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział w Szczecinie. Studenci medycyny, którzy wezmą udział w akcji, będą łatwo rozpoznawalni – gwarantuje Natalia Korneluk.

Planowana jest także dodatkowa atrakcja – wolontariusze zapowiedzieli, że przebiorą się za konduktorów. Ponadto, wszyscy podróżujący tym tramwajem otrzymają różne upominki, takie jak prezerwatywy, ulotki edukacyjne czy specjalne zapalniczki – zauważa studentka.

Należy przypomnieć, że statystyki pokazują dwukrotny wzrost liczby zakażeń HIV w Polsce pomiędzy styczniem 2022 roku a listopadem 2023 roku.