Uniwersytet Szczeciński zaprasza na naukowo-rozrywkowe święto pełne atrakcji

Uniwersytet Szczeciński zaprasza na naukowo-rozrywkowe święto pełne atrakcji

Mieszkańcy Szczecina otrzymują okazję do zabawy i poznania swojej lokalnej uczelni – Uniwersytetu Szczecińskiego, który jest największą placówką edukacyjną na Pomorzu Zachodnim. W ramach świętowania będzie można skorzystać z warsztatów kryptografii, obserwować pokazy z wykorzystaniem ciekłego azotu, rozwiązywać zagadki logiczne oraz brać udział w innych formach interakcji. Dzieci również znajdą coś dla siebie, gdyż przewidziano dla nich specjalne strefy. Celem tego wydarzenia jest bliższe zapoznanie mieszkańców miasta z działalnością i ofertą edukacyjną Uniwersytetu.

Magdalena Wlazło z Działu Promocji Uniwersytetu Szczecińskiego podkreśla, że wydarzenie ma na celu pokazanie tego, co najlepsze w tej uczelni. Pracownicy naukowi będą prezentować swoje codzienne zajęcia w przystępny sposób, a studenci opowiedzą o tym, jak udaje im się łączyć naukę z pasją.

Jedna z tradycyjnych atrakcji to Dyktando Uniwersyteckie, które odbędzie się 24 maja, z inicjatywy prof. dr hab. Ewy Kołodziejek. Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z trudnościami polskiej ortografii, a najlepsi z nich otrzymają nagrody pieniężne. Tego samego dnia zaplanowano również wykład dra hab. Jarosława Korpysy, prof. US na temat roli zielonej gospodarki w społeczeństwie i biznesie.

25 maja br., po dniu pełnym nauki, pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowali festyn w Alei Kwiatowej, podczas którego prezentować będą swoją ofertę poszczególne wydziały i jednostki uczelni. Program tego dnia będzie pełen pokazów naukowych, wystaw i warsztatów. Będzie to doskonała okazja do poznania nauki poprzez zabawę dla całych rodzin.

W ramach pokazów naukowych przewidziano między innymi prezentacje z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz żywe bezkręgowce wodne. Zaplanowano także warsztaty oceanograficzne, paleontologiczne, a także dotyczące mindfulness, samoregulacji oraz sztuki origami. Ponadto, będą też stoiska umożliwiające degustację tradycyjnych potraw różnych krajów, analizę wagi ciała czy obserwację symulacji rozprawy sądowej. Dla zainteresowanych szyfrowaniem przewidziane są warsztaty z podstaw kryptografii.

Podczas festynu nie zabraknie też atrakcji kulturalnych. Program artystyczny rozpocznie parada i występ zespołu Szczecinianie. Na scenie pojawią się również studenci z kół naukowych oraz Szkoły Doktorskiej US, którzy zaprezentują swoje umiejętności artystyczne.

Uniwersytet Szczeciński pamiętał także o najmłodszych. W strefie dziecięcej będzie można skorzystać z malowania twarzy, modelowania balonów, ale także bawić się w wielkich bańkach mydlanych czy kolorować kolorowanki uniwersyteckie. Dla łasuchów przewidziano watę cukrową oraz lody.

Jednym z celów festynu jest również przyciągnięcie tegorocznych maturzystów. Przedstawiciele Akademickiego Biura Karier opowiedzą o możliwościach aplikowania o staże czy praktyki, a Biuro Rekrutacji US przedstawi ofertę edukacyjną dla przyszłych studentów.

Całe wydarzenie będzie transmitowane w Internecie przez UNIWIZJĘ – Telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego, co pozwoli osobom nieobecnym na miejscu uczestniczyć w wydarzeniu.