Ostrzeżenie dla podróżnych: Trwają prace na stacji kolejowej w Policach

Ostrzeżenie dla podróżnych: Trwają prace na stacji kolejowej w Policach

Na stacji kolejowej znajdującej się w Policach, prowadzone są obecnie intensywne prace związane z demontażem azbestowego dachu wiaty peronowej. Azbest, choć kiedyś powszechnie stosowany, jest uznawany za substancję niebezpieczną.

Za prace odpowiedzialni są przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., którzy zapewniają, że po usunięciu azbestowych elementów nastąpi modernizacja peronów. Bartosz Pietrzykowski, pracownik PKP PLK, wyjaśnia, że perony zostaną podwyższone, co ma na celu ułatwienie pasażerom wsiadania i wysiadania z pociągów. Na nawierzchni pojawią się antypoślizgowe ścieżki dla osób niewidomych i słabowidzących. Wiaty zostaną wyremontowane, a dodatkowo pojawią się ławki, które umożliwią wygodne oczekiwanie na pociągi. Dla ułatwienia orientacji zamontowane będą czytelne oznaczenia oraz tablice z rozkładami jazdy. Bezpieczeństwo pasażerów po zmroku ma gwarantować jasne oświetlenie. Dojście na perony zostanie ułatwione dzięki dwóm kładkom wyposażonym w windy, co umożliwi korzystanie z nich wszystkim podróżnym, w tym także osobom z ograniczoną mobilnością.

Właściciel dworca w Policach, czyli PKP SA, podkreśla, że w przyszłości może nastąpić rozbudowa przestrzeni przeznaczonej dla pasażerów. Wszystko zależne jest jednak od końca budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (SKM) oraz od ilości osób korzystających z pociągów w tej lokalizacji.

Mimo trwających prac na stacji, wiele osób już teraz zastanawia się, kiedy pierwszy pociąg SKM pojedzie do Polic. Na tę informację jednak trzeba będzie jeszcze poczekać. Pierwotnie mówiono o przełomie 2025 i 2026 roku, ale ta data uległa przesunięciu. Jak mówi Bartosz Pietrzykowski, istotne prace na linii kolejowej numer 406 mają zakończyć się do końca 2025 roku. Natomiast całość inwestycji, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych decyzji i pozwoleń, ma być finalizowana między pierwszym a drugim półroczem 2026 roku.