Potrzebujesz prawnika? Sprawdź jak wybrać kancelarię

Potrzebujesz prawnika? Sprawdź jak wybrać kancelarię

Wybór kancelarii prawniczej w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie czy Kamieniu Pomorskim różni się jedynie miejscem, w którym zlokalizowana jest kancelaria i w którym mieszka potencjalny klient. Jeśli potrzebujesz prawnika, zasady wyboru kancelarii adwokackiej są takie same, niezależnie od adresu. Dobra kancelaria powinna posiadać kilka cech, które wyróżniają ją na tle innych. Jakich?

Czym się kierować wybierając kancelarię prawną?

Prawnik jest osobą, która cieszy się mianem zawodu o wysokim zaufaniu publicznym. Zgodnie z raportami CBOS dotyczącymi badań na temat zaufania Polaków do wykonywanych profesji, prawnik jest zawodem, który kojarzy się jako zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że wymaga się od „wykonujących go osób specjalnych standardów etycznych, moralnych oraz wysokiej jakości usług”[1].

Szukając kancelarii ważne jest, aby wybrać miejsce, w którym pracują doświadczeni w danym typie spraw prawnicy. Dodatkowym kryterium, które warto wziąć pod uwagę, są dobre opinie dotychczasowych klientów, które można znaleźć w internecie lub pytając znajomych, którzy mieli okazję współpracować z jakąś kancelarią.

Oto nasza subiektywna lista tego, na co warto zwrócić uwagę, wybierając kancelarię.

Typ sprawy

Poszukiwania prawnika trzeba zacząć od tego, że kancelarie mogą świadczyć usługi w różnego rodzaju sprawach. W wielu kancelariach pracują prawnicy z rozległą wiedzą na temat prawa, którzy stale poszerzają swoje kompetencje. Zwykle każda kancelaria prawna specjalizuje się jednak w kilku wybranych dziedzinach.

Dzięki temu, skupiając uwagę na wybranych aspektach prawa, może świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie. Mogą to być np. sprawy rodzinne, karne, cywilne czy gospodarcze. Ich specyfika różni się między sobą, dlatego warto wybrać taką kancelarię, w której można być pewnym, że doświadczenie i wiedza prawnika w danej dziedzinie prawa posłużą na korzyść klienta.

Rodzaj klientów

W zależności od typu sprawy, inni będą klienci danej kancelarii prawnej. Warto sprawdzić, w czym specjalizuje się dana kancelaria. Czy świadczy tylko obsługę prawną osób fizycznych? A może też świadczy usługi na rzecz firm, jednostek samorządów terytorialnych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych? Zakres wykonywanych na co dzień obowiązków, a także system poleceń kancelarii pomaga w wyciągnięciu wniosków na temat tego, w czym się specjalizuje, a także jaki rodzaj klientów jest dla niej priorytetem. Dużym plusem jest jest informacja na stronie kancelarii, że świadczy bezpłatne porady prawne. Taka forma kontaktu pozwala potencjalnemu klientowi zapoznać adwokata wstępnie ze sprawą i uzyskać wskazówki co do dalszego kierunku współpracy czy podejmowanych działań.

Doświadczenie

Kancelaria adwokacka jest miejscem, w którym szuka się pomocy. Doświadczenie prawnika w prowadzeniu określonych spraw to klucz do sukcesu. Dobrą praktyką jest, jeśli na stronie internetowej kancelarii jest zakładka, w której wymienia się wszystkich adwokatów, którzy pracują w kancelarii. Dzięki temu łatwo zweryfikować ich doświadczenie i rodzaje prowadzonych spraw.

Lokalizacja

Szukanie kancelarii prawnej zacząłeś od wypytania znajomych? A może od skorzystania z wyszukiwarki Google? Lokalizacja kancelarii w tym samym lub pobliskim mieście czy dzielnicy znacząco ułatwi komunikację i kontakt z adwokatem, przekazanie ważnych dokumentów itd. Poszukiwania często zawęża się do określonego okręgu, poza którym nie przegląda się ofert. Dzięki temu oszczędza się czas. Czasami warto jednak wybrać kancelarię nawet w innym mieście. Wiele zależy od tego, jakie ma się priorytety i co jest najważniejsze. Niektóre kancelarie prawne posiadają też swoje filie w innych miastach. Dzięki temu mogą świadczyć usługi na szerszym obszarze.

Opinie

Zgodnie z badaniami socjologów, jeśli stoi się przed wyborem i nie wie się, jaką decyzję podjąć tak, aby była właściwa, często podejmuje się decyzje takie, jak inni ludzie – wierząc, że ich decyzja wynikała z racjonalnych pobudek. Działanie społecznego dowodu słuszności łatwo zaobserwować chociażby analizując decyzje podjęte na podstawie ocen i opinii innych ludzi. Nie są one najważniejsze, ale zawsze warto sprawdzić, czy kancelaria posiada jakieś opinie.

Cennik

Kancelaria prawnicza świadczy usługi, wśród których można wymienić np. porady prawne, egzekwowanie długów, sporządzanie pozwów, umów, regulaminów i statutów czy udział w mediacjach. W zależności od specjalizacji, doświadczenia prawników, a także od zapisów w przepisach polskiego prawa, ceny za usługi kształtują się różnie. Wiele zależy też od miasta, w którym zlokalizowana jest dana kancelaria. Różnice w cenach mogą wynikać też ze złożoności sprawy i całego procesu.

Inne udogodnienia

To, na co warto zwrócić uwagę, wybierając kancelarię, to także wszystkie inne czynniki, które wydają się być ważne dla konkretnej osoby, jej preferencji, obaw, a także komfortu. Jeśli wolisz rozmawiać o swoich problemach z kobietami, wybierz kancelarię, w której pracuje prawniczka. Jeśli potrzebujesz twardego negocjatora w sile wieku, znajdź miejsce, w którym pracuje taki prawnik. Udogodnienia mogą leżeć też w takich czynnikach jak piętro biura kancelarii. Osobom, które mają problem z chorymi stawami czy doświadczają niepełnosprawności nie dostaną się na czwarte piętro wysokiej kamienicy bez windy. To jednak tylko przykłady. Najważniejsze jest to, aby mieć poczucie, że wybrana kancelaria spełnia wszystkie przejęte wcześniej wymagania.

Czy nasze kryteria okazały się pomocne? Mamy nadzieję, że pomogą wam, jeśli stoicie przed wyborem kancelarii prawnej.

Przypisy:

1. https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2004/K_073_04.PDF dostęp: 25 listopada 2021