Eksplozja cen na wybrzeżu: urlop nad Bałtykiem drożeje

Eksplozja cen na wybrzeżu: urlop nad Bałtykiem drożeje

Z pewnością nie jest to odkrywanie Ameryki, jeśli powiemy, że koszty wakacji nad morzem są wysokie. Jednak dopiero po zestawieniu cen z różnych lat można dostrzec, jak znacząco podrożały koszty wczasów. Na blogu „Subiektywnie o finansach”, Maciej Bednarek przedstawił raport ukazujący dynamikę cen w nadbałtyckich kurortach. Oprócz różnic cenowych, które mogą być zaskakujące, razem z nimi przyszła również wiadomość o zniknięciu kurczaków z rożna z Kołobrzegu. „W tym roku, z powodu wysokich cen gazu, kurczaka… nie pieką” – donosi blog.

Dane prezentowane przez Macieja Bednarka pochodzą z blisko 50 różnych miejsc – restauracji, budek z rybami czy cukierni, a wszystkie zostały zebrane przez jego żonę podczas pobytu nad polskim morzem. Bloger zaznacza, że w przypadku Kołobrzegu, określenie „paragony grozy” nie wydaje się być przesadą. Wskazuje on, że za większość morskich rozkoszy trzeba teraz zapłacić co najmniej o 30% więcej niż rok wcześniej.

Przykładem może być popularny zestaw składający się z smażonej ryby, frytek, surówki i piwa. Teraz za 100 g fileta z dorsza w Kołobrzegu trzeba zapłacić od 15 do 18 zł. W porównaniu do ubiegłego roku, kiedy średnia cena wynosiła 13 zł, mówimy o wzroście nawet o 38%.

Gdy skupimy się na rybach, kilogram wędzonego dorsza kosztuje obecnie 52 zł. Dla kontrastu, turyści rok wcześniej płacili jedynie 39 zł.

Następnie mamy piwo – pół litra rok temu kosztowało od 10 do 11 zł, natomiast teraz cena ta waha się między 13 a 15 zł. Frytki również podrożały – kiedyś kosztowały od 12 do 15 zł, teraz za porcję trzeba zapłacić około 17 zł.

Co z innymi daniami typu fast food? Zapiekanki również mocno zdrożały. Bułka serowo-pieczarkowa w rozmiarze XXL kosztowała rok temu średnio 17 zł, natomiast teraz trzeba za nią zapłacić od 22 do 30 zł. Oznacza to inflację na poziomie od 29 do nawet 76%.

Jednak nie wszystko podrożało – suche gofry utrzymały swoją cenę. W poprzednie wakacje smakosze musieli zapłacić za gofra od 6 do 8 zł, obecnie średnia cena gofra w kołobrzeskich cukierniach wynosi tyle samo, czyli 8 zł.