Odrestaurowanie godła na gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Odrestaurowanie godła na gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Niedawno, w piątkowe popołudnie, odsłonięto zaktualizowane godło państwowe umieszczone na kartuszu nad wejściem głównym do siedziby Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Poprzednio widoczny tam orzeł nie był wiernym odwzorowaniem oficjalnego godła Rzeczpospolitej Polskiej. Wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki, podkreślał w swoim piątkowym wystąpieniu, że dotychczasowy orzeł, mimo że był biały, nie odpowiadał standardom polskiego symbolu narodowego. Pierwotnie była to postać orła bez korony, dopiero po 1989 roku dodano mu ten atrybut władzy królewskiej.

Bogucki przypomniał, że mimo iż kartusz został stworzony dla przedstawienia innego orła – pruskiego, to polski symbol wpasował się w nim doskonale. Na początku tego roku, urząd uzyskał rekomendacje konserwatorskie które potwierdziły możliwość modernizacji wizerunku orła według aktualnych standardów reprezentowania godła państwowego.

Obiekt, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, to zabytkowy budynek zlokalizowany przy Wałach Chrobrego. Po raz pierwszy został oddany do użytkowania w 1911 roku. Budynkiem tym zajmowali się architekci Paul Kieschke oraz Paul Lehmgruebner. Budowa trwała niemalże sześć lat, a efektem ich pracy jest zespół trzech budynków o wyjątkowo zdobionej fasadzie. W skład gmachu wchodzą dwie wieże, z których wyższa o wysokości 72 metrów udekorowana jest figurą marynarza. Budynek przetrwał ataki alianckie w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu stał się pierwszą siedzibą polskich władz w Szczecinie.