Powstanie parku na terenie dawnego nieużytku "Psie Pole" w Szczecinie

Powstanie parku na terenie dawnego nieużytku "Psie Pole" w Szczecinie

Część miasta Szczecina, znana do tej pory jako „Psie Pole”, przeszła gruntowną przemianę. Niegdyś zaniedbany obszar zielony zaadoptowany przez mieszkańców osiedla Zawadzkiego jako miejsce spacerów z psami, po niemal rocznym okresie prac inwestycyjnych, stał się prawdziwym parkiem osiedlowym, oferującym swoim użytkownikom szereg atrakcji.

W ramach renowacji „Psiego Pola”, nie zapomniano o pierwotnych użytkownikach przestrzeni – psach i ich właścicielach. Wydzielono tam specjalny, ogrodzony obszar dla zwierząt, wyposażony w różne urządzenia służące do zabawy i szkolenia. Nie brakuje też miejsc do odpoczynku wśród zieleni – park tętni życiem dzięki rozległym trawnikom i licznym rabatom bylinowym.

Przedstawicielka urzędu miasta Szczecin informuje o dalszych planach rozbudowy zieleni na terenie parku. Zostanie tam posadzona kolejna, jeszcze większa rabata bylinowa oraz pojawią się pnącza, które mają zakryć drewnianą pergolę. Wysiana również została łąka kwietna. Będzie ona na razie chroniona, aby nasionka miały szansę na kiełkowanie. Dodatkowo, planowane jest posadzenie około 300 nowych drzew – zarówno autochtonicznych jak brzozy czy lipy, ale także egzotycznych jak magnolie czy ambrowce.

Paulina Łątka, rzeczniczka prasowa miasta Szczecin, dodaje, że wybór gatunków roślin nie jest przypadkowy. Dominują te miododajne – mają one za zadanie przyciągnąć do parku owady, ptaki i motyle.

Na terenie odnowionego „Psiego Pola” powstały również nowe ścieżki spacerowe, przy których zamontowano ławki do odpoczynku, latarnie oświetleniowe oraz kosze na odpadki. Dla miłośników aktywności fizycznej stworzono specjalny tor do jazdy na rolkach. Punktem centralnym parku jest wieża dla jaskółek – projekt wybrany w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Na terenie parku obowiązują również określone zasady zachowania, zapisane na regulaminowych tablicach – dotyczą one m.in. zakazu śmiecenia, niszczenia sprzętu, wyrywania roślin czy spożywania alkoholu.