Próba zastraszenia stowarzyszenia LGBT+ w Szczecinie: Fałszywe zgłoszenie o bombie

Próba zastraszenia stowarzyszenia LGBT+ w Szczecinie: Fałszywe zgłoszenie o bombie

Zgodnie z doniesieniami miejscowego portalu W Szczecinie, rano do odpowiednich służb wpłynęło zgłoszenie o umieszczeniu ładunku wybuchowego w biurach szczecińskiego stowarzyszenia Lambda, które angażuje się na rzecz praw osób LGBT+. Informacja ta została natychmiast sprawdzona i okazało się, że w budynku nie ma żadnych potencjalnie niebezpiecznych materiałów.

Wszystkie osoby, które przebywały w danym momencie w budynku położonym przy al. Jana Pawła II w Szczecinie, zostały natychmiast ewakuowane. Niektóre z nich zdążyły opuścić budynek jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych.

Potwierdza to Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie: „Otrzymaliśmy zgłoszenie o możliwości podłożenia ładunku wybuchowego. Podjęliśmy działania mające na celu zabezpieczenie terenu. Na miejsce skierowany został technik policyjny, którego zadaniem było sprawdzić obiekt pod kątem obecności materiałów wybuchowych”. Akcję wsparła również Straż Pożarna z Szczecina, jednak tak jak policja, strażacy nie odnaleźli żadnych niebezpiecznych substancji.

Reprezentanci stowarzyszenia Lambda Szczecin traktują dzisiejszą próbę zastraszenia jako atak na społeczność LGBT+ w Szczecinie. „Tego typu incydenty są dla nas przypomnieniem o tym, ile jeszcze musimy zrobić dla naszego społeczeństwa. Nasza codzienna praca jest właśnie po to, by nikt nie musiał żyć w strachu. Taka sytuacja pokazuje również potrzebę zmian w prawie. Obecny kodeks karny nie chroni nas przed przestępstwami z nienawiści. To nie był przypadek – byliśmy namierzeni ze względu na naszą działalność i taki powinien być też tok myślenia w interpretacji polskiego prawa” – dodaje Andrzej Witczak z zarządu Lambda Szczecin.

Jako rezultat tej sytuacji, przez pewien czas mogły występować utrudnienia w ruchu drogowym w centralnej części miasta. Obecnie jednak ruch powinien odbywać się bez przeszkód.