Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w segregacji odpadów: podziemne śmietniki w Szczecinie

Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w segregacji odpadów: podziemne śmietniki w Szczecinie

Stolica Pomorza Zachodniego, Szczecin, postanowił zainwestować w odpowiedzialne gospodarowanie odpadami. W głównych punktach miasta, na rogu ulic Wielkopolskiej i Śląskiej oraz przy ulicy Rayskiego, prace budowlane są na pełnym gazie. Celem jest instalacja podziemnych systemów do segregacji odpadów, które były zwycięskim pomysłem w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. Realizacja tego projektu pochłonie ponad 400 tysięcy złotych.

Plan zakładał początkowo utworzenie trzech miejsc z podziemnymi kontenerami na odpady w centralnej części Szczecina. Jednak jedno z planowanych miejsc, skrzyżowanie ulic Więckowskiego i Śląskiej, musiało zostać wykluczone ze względu na ryzyko uszkodzenia cennych drzew znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Rzeczniczka prasowa magistratu, Paulina Łątka, wyjaśnia decyzję o rezygnacji z tej lokalizacji. Zgodnie z jej słowami, nie można było tam umieścić śmietników ze względu na zagrożenie dla drzewostanu, które mogłyby ucierpieć podczas realizacji tego zadania.

Serwisowane przez dwuhakowe systemy opróżniania, trzykomorowe pojemniki zostaną zamontowane w każdym z dwóch ostatecznie wybranych miejsc. Każdy z nich będzie miał pojemność 5, 5 lub 3 m³, służąc do selektywnej zbiórki papieru, tworzyw sztucznych i szkła.

Za wykonanie tych prac odpowiada P.H.U. ALGO Jarosław Bartos z Wielunia a całość prac wyniesie ponad 400 tysięcy złotych. Większość struktury tych pojemników będzie ukryta pod ziemią, pozostając niewidoczna dla przechodniów oraz mieszkańców. Widoczny będzie jedynie kiosk wrzutowy.

Wdrożenie podziemnych śmietników w centrum Szczecina to efekt zwycięstwa projektu w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Inicjatywa zaproponowana przez Tomasza Kuliszenko oraz Przemysława Słowika zdobyła popularność wśród mieszkańców, zdobywając 634 głosy. Podobne rozwiązania w gospodarowaniu odpadami można spotkać już w takich miastach jak Poznań, Gdańsk, Rzeszów, Toruń, Kołobrzeg czy Szczecinek.