Usunięcie zielonych plam z trawy – naturalne metody

Usunięcie zielonych plam z trawy – naturalne metody

Chlorofil zawarty w trawie jest odpowiedzialny za jej zielony kolor. Jest to pigment o silnych właściwościach barwiących, który po wyschnięciu może tworzyć trudne do usunięcia plamy. Zabawa podczas słonecznych dni jedynie utrwala te plamy, co jest dodatkowo wspomagane przez białko obecne w źdźbłach trawy.

Takie okoliczności sprawiają, że zielone plamy na ubraniach po dniu spędzonym na podwórku mogą być wyjątkowo uporczywe. Niemniej jednak, nie oznacza to, że są one niemożliwe do usunięcia.

Z uwagi na fakt, iż czas działa na naszą niekorzyść, idealnym scenariuszem byłoby podjęcie działań jak najszybciej po powstaniu plamy. Nie należy wrzucać poplamionych ubrań do kosza na brudną bieliznę bez uprzedniego ich potraktowania. Plamy z trawy utrwalają się bowiem szybko i ich późniejsze usunięcie podczas prania staje się coraz trudniejsze. Dlatego warto zacząć działać zaraz po powrocie dziecka do domu.

Mimo że można skorzystać z gotowych odplamiaczy, przekażemy Wam tajemnicę domowej metody na walkę z tym problemem. Jest to pasta przygotowana z naturalnych składników, której receptura obejmuje wodę utlenioną, sok cytrynowy oraz sodę oczyszczoną.

Do małej miseczki dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej, jedną łyżkę soku z cytryny oraz jedną łyżkę wody utlenionej. Składniki dokładnie wymieszaj. Jeśli pasta będzie zbyt gęsta, można ją rozrzedzić dodatkową ilością wody utlenionej.

Następnie zwilż plamę wodą i nałóż na nią przygotowaną pastę. Pozostaw ją na kilka minut, a potem wsadź ubranie do pralki i pierz według instrukcji zawartej na metce produktu. Taka kombinacja naturalnych składników działa jak wybielacz i skutecznie usuwa trudne do usunięcia plamy. Ta metoda może być stosowana także w wielu innych przypadkach.