W Nadleśnictwie Manowo zauważono niecodziennego gościa

W Nadleśnictwie Manowo zauważono niecodziennego gościa

Z ostatnich doniesień płynących z terenu Nadleśnictwa Manowo, położonego w województwie zachodniopomorskim, wynika, że doszło tam do zaobserwowania nowego mieszkańca. Jak informują przedstawiciele leśnictwa, jeżeli natkną się na niego osoby zbierające grzyby proszą o zachowanie bezpiecznej odległości i unikanie robienia zdjęć.

Autorstwo tego odkrycia przypisywane jest podleśniczej z Leśnictwa Mokre. Kobieta podczas jednego ze swoich spacerów po lesie natknęła się na łosia – nowego mieszkańca lasów manowskich. Pracownicy leśnictwa uważają, że zwierzę może być tylko przejazdem i nie zamierza się osiedlać na stałe.

Z okazji tego niecodziennego wydarzenia, przedstawiciele Lasów Państwowych zwrócili się do lokalnej społeczności z apelem o ostrożność. Szczególnie dotyczy to osób, które obecnie licznie udają się na grzybobranie, co jest efektem obfitego ich wysypu po niedawnych opadach deszczu.

Łoś to gatunek należący do rodziny jeleniowatych. Jest jednym z największych jej przedstawicieli, a jego masa ciała może dochodzić nawet do pół tony. Zwierzę to pomimo swojej imponującej wielkości potrafi sprawnie poruszać się po terenach bagien i mokradeł – są to jego naturalne środowisko życia. Duże rozmiary racic umożliwiają mu niezapadanie się w miękkie podłoże. Łoś jest także dobrze przystosowany do życia w środowisku wodnym – potrafi pływać i nurkować, potrafiąc przebywać pod powierzchnią wody przez około minutę.

Jeśli chodzi o polską populację łosi, można zauważyć jej stopniowy wzrost. Chociaż po II wojnie światowej liczba tych zwierząt była bardzo mała, obecnie szacuje się ją na kilkanaście tysięcy osobników.