30 milionów złotych dofinansowania dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na rozwój Medycyny Cyfrowej

30 milionów złotych dofinansowania dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na rozwój Medycyny Cyfrowej

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie otrzymał dotację rzędu 30 milionów złotych. Środki te przeznaczone są na powstanie oraz dynamiczny rozwój Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Założeniem tego projektu jest między innymi stworzenie możliwości indywidualnej adaptacji terapii leczniczych do konkretnego pacjenta.

Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, podczas środowej rozmowy z dziennikarzami, wyjaśnił, że takie centra są odpowiedzią na globalne zapotrzebowanie na zarządzanie danymi pacjentów. Zdaniem doktora Sierpińskiego, w przeciągu najbliższych kilku lat będzie można zaobserwować pojawienie się medycyny personalizowanej – dostosowanej do potrzeb każdego pacjenta.

Takie centrum pozwoli na efektywne radzenie sobie z sytuacjami, kiedy pacjenci nie reagują zgodnie na oczekiwania na określoną formę terapii, jak chociażby onkologiczną. Doktor Sierpiński zaznaczył, że w takich przypadkach kluczowe jest zbadanie całego genomu pacjenta, a następnie „uszyć” terapię na miarę, która okaże się najbardziej efektywna. To właśnie taki proces ma miejsce w Centrum Medycyny Cyfrowej.

Prezes Agencji Badań Medycznych poinformował także, że w centrum planowane jest tworzenie algorytmów sztucznej inteligencji. Koncepcja zakłada stworzenie jednolitej bazy danych dla wszystkich osiemnastu planowanych do otwarcia Centrów Medycyny Cyfrowej na terenie Polski.

Prowadzący Katedrę Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Andrzej Ossowski podkreślał, że istnienie takiego centrum umożliwi przeprowadzanie sekwencjonowania całego genomu lub sekwencjonowania eksomowego, które jest niezbędne przy diagnozowaniu rzadkich chorób. Zaznaczył, że bez takiej placówki nie byłoby to możliwe na terenie Polski, a obecnie tego typu badania są realizowane poza granicami kraju. Teraz specjalistów będą kształcić badania przeprowadzane w Polsce. Istotnym celem będzie stworzenie mapy genetycznej i epigenetycznej mieszkańców Pomorza Zachodniego – dodał Ossowski.