Rok akademicki w Szczecinie: nietypowy start ze "Spacerkiem na uniwerek"

Rok akademicki w Szczecinie: nietypowy start ze "Spacerkiem na uniwerek"

W pierwszą niedzielę października Szczecin po raz kolejny ożyje na skutek przemarszu studentów i kadry dydaktycznej miejscowych uczelni. Wydarzenie to, znane jako „Spacerek na uniwerek”, stanowi wyjątkowe otwarcie nowego roku akademickiego.

Celem przemarszu jest nie tylko zacieśnienie więzi pomiędzy członkami środowiska akademickiego, ale również ukazanie roli Szczecina jako miasta uniwersyteckiego. Miasto to gromadzi wiele różnorodnych szkół wyższych – od technicznych, przez medyczne, aż do akademii sztuki.

Agnieszka Lizak, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Szczecińskiego, podkreśliła unikalność tego wydarzenia, mówiąc, że jest to prawdopodobnie jedyne takie wydarzenie w Polsce, które integruje wszystkie uczelnie.

Chociaż głównym powodem przemarszu, który odbędzie się 1 października, jest prezentacja Szczecina jako miasta pulsującego życiem akademickim, nie można zapomnieć o jego zdrowotnym aspekcie.

Pierwszy marsz zorganizowany został przez Pomorski Uniwersytet Medyczny. Prof. Aneta Cymbaluk-Płoska, prorektorka ds. dydaktyki PUM, w imieniu tej uczelni mówiła: „Promujemy przede wszystkim ideę zawartą w łacińskiej maksymie „W zdrowym ciele – Zdrowy duch!”.

Ta maksyma jest umieszczona na budynku rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego, który w tym roku będzie patronował akademickiemu „Spacerkowi na uniwerek”. Prof. Katarzyna Kotarska, prorektorka ds. studenckich US, przedstawiła program tegorocznego wydarzenia: przemarsz rozpocznie się o godz. 12.00 z placu Solidarności i przejdzie aleją Papieża Jana Pawła II do Jasnych Błoni.