Intensyfikacja działań w kampanii wyborczej: Szczecin zalany materiałami wyborczymi

Intensyfikacja działań w kampanii wyborczej: Szczecin zalany materiałami wyborczymi

Podczas gdy kampania wyborcza osiąga swoje najwyższe obroty, miejska przestrzeń publiczna w Szczecinie jest niemal całkowicie zasłonięta przez plakaty i banery wyborcze. Liczba materiałów promocyjnych wydaje się być tego roku znacznie większa, co nie umknęło uwadze mieszkańców. Wydaje się, że sztaby wyborcze postawiły na intensyfikację działań, namawiając nie tylko samorządowców, ale również ich zwolenników i rodziny do udostępniania swoich balkonów, ogrodzeń czy nawet drzwi garażowych na potrzeby kampanii – co wcześniej nie było zjawiskiem powszechnym.

Rafał Miszczuk, pełnomocnik prezydenta Szczecina odpowiedzialny za organizację wyborów parlamentarnych, przypomina, że bezpłatne udostępnianie miejsca dla urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów to obowiązek samorządu. W tym roku jednak zauważalna jest zmiana proporcji: więcej jest banerów na prywatnych posesjach, mniej natomiast plakatów na słupach czy latarniach.

W rezultacie, Straż Miejska nie odnotowuje wielu interwencji związanych z nielegalnym powieszeniem plakatów. Jak mówi Joanna Wojtach, to kilka dni przed wyborami jest zazwyczaj najbardziej intensywne dla strażników miejskich.

W sporej ilości przypadków, plakaty wyborcze na prywatnych posesjach wiszą legalnie – z pełnym pozwoleniem właścicieli. Joanna Wojtach podkreśla, że w takiej sytuacji Straż Miejska nie ma podstaw do interwencji, skoro jest to własność prywatna.

Kampania wyborcza będzie trwać aż do 13 października do godziny 24:00, po czym rozpocznie się cisza wyborcza. Wybory parlamentarne są zaplanowane na niedzielę, 15 października. Po ich zakończeniu wszelkie materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic miasta.