Łącząc sztukę uliczną z nauką o mózgu. Innowacyjny projekt w Szczecińskim Szpitalu "Zdroje"

Łącząc sztukę uliczną z nauką o mózgu. Innowacyjny projekt w Szczecińskim Szpitalu "Zdroje"

Magiczny Świat Neuronów to niekonwencjonalna inicjatywa, która ma na celu łączyć elementy sztuki ulicznej z edukacją dotyczącą funkcjonowania mózgu i zmysłów. Projekt ten został zainicjowany na Oddział Kliniczny Neurochirurgii Dziecięcej, znajdujący się w szczecińskim szpitalu „Zdroje”.

Dr Madany, jeden z założycieli projektu, wyjaśnił, że pierwotnym celem była chęć 'ożywienia’ szpitalnych ścian, aby pacjenci mogli na chwilę zapomnieć o swoich problemach. Później pojawił się pomysł połączenia tego z elementem edukacyjnym i przedstawieniem pracy oddziału w sposób zrozumiały dla rodziców dzieci przebywających na oddziale. Dodatkowo, jest to również cenna lekcja dla samego młodego pokolenia, które może w przyszłości kontynuować badania nad neurobiologią – dziedziną rozwijającą się w dynamicznym tempie.

Przy każdym z malunków umieszczone są kody QR. Skanowanie tych kodów umożliwia odtworzenie opisów konkretnych aspektów układu nerwowego. Stworzone przez artystę o pseudonimie „Cukin” postacie symbolizują różne neurony odpowiadające za smak, wzrok czy węch. Każda z nich ma swoje unikalne imię.

Według dr Łukasza Tyszlera, dyrektora szpitala „Zdroje”, projekt ten jest prawdopodobnie jedyny w swoim rodzaju w całym regionie. Wyraził nadzieję, że ta innowacyjna forma może zachęcić młodych pacjentów do eksploracji oddziału i ze znacznie większą ciekawością spędzania czasu w szpitalu, który z reguły nie jest najprzyjemniejszym miejscem.