Obiekt 3001 – tajemnica Zimnej Wojny ukryta w Podborsku

Obiekt 3001 – tajemnica Zimnej Wojny ukryta w Podborsku

Do lat 90. XX wieku Obiekt 3001, położony w Podborsku, gminie Białogard, pozostawał otoczony aurą tajemnicy. Udostępniony przez Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu jako pozamiejscowy punkt ekspozycji, ten obiekt był niegdyś pilnie strzeżony, ze względu na przechowywane tam głowice atomowe.

Na terenie Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, które zasłynęło jako enigmatyczna baza atomowa radzieckich sił zbrojnych, w okresie wakacyjnym odwiedza go średnio dwa tysiące osób. Odwiedzający mogą podziwiać halo dedykowane obsłudze głowic nuklearnych, skafandry przeciwchemiczne, oficerskie mundury oraz różnego rodzaju pamiątki po rodzinach żołnierzy Związku Radzieckiego.

Paweł Urbaniak, specjalista ds. wojskowości pracujący dla Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, podkreśla: „Obiekt został wybudowany w 1969 roku przez polskie siły zbrojne, a następnie przekazany Związkowi Radzieckiemu. Od tamtego momentu żaden Polak nie miał do niego dostępu”.

Dziś Obiekt 3001 pełni funkcje edukacyjne i popularyzatorskie, służąc jako schrony-magazyny ekspozycji muzealnych. W trakcie sezonu wakacyjnego przekracza go ponad dwa tysiące turystów, którzy przechodzą przez ważące siedem ton drzwi. Jedną z największych atrakcji jest hala magazynowa, gdzie niegdyś przechowywano głowice nuklearne.

Urbaniak wyjaśnia: „Tylko tutaj obsługiwano tę broń. Głowica po przeglądzie technicznym była przechowywana w jednym z czterech magazynów na specjalnym wózku transportowym, który był mocno zakotwiczony w podłożu, aby nie mógł się przemieszczać”. Dodaje też, że „oprócz głowicy były tu także sarkofagi – skrzynie transportowe na wózkach, które służyły do przenoszenia broni nuklearnej. Niestety, żadnej takiej skrzyni nie znajdziemy już w Polsce”.

Spośród zgromadzonych przez kustoszy muzeum eksponatów można zobaczyć różnorodność przedmiotów: od osobistą broń żołnierzy – zarówno polskich, jak i radzieckich – po kombinezony przeciwchemiczne, broń czy pamiątki rodzinne żołnierzy Związku Radzieckiego.

Kolekcja Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku stale się powiększa, oferując swoim gościom coraz więcej unikalnych eksponatów.