Odnowa najstarszego zabytku w Kołobrzegu: Baszta Lontowa przechodzi renowację

Odnowa najstarszego zabytku w Kołobrzegu: Baszta Lontowa przechodzi renowację

Baszta Lontowa w Kołobrzegu, która powstała w okresie średniowiecza, jest najstarszym istniejącym budynkiem w tym mieście. Obecnie, po wielu latach, przeprowadzana jest jej gruntowna renowacja.

Miejski Urząd w Kołobrzegu nabył ów zabytek od prywatnych właścicieli w 2019 roku. Władze miasta podjęły trudne zadanie odrestaurowania najdawniejszego obiektu w Kołobrzegu. Niemniej jednak, mimo licznych prób, nie udało się znaleźć wykonawcy remontu ze względu na brak odpowiednich środków finansowych. Ostatecznie, udało się pozyskać fundusze na renowację zewnętrznej części tej historycznej baszty.

Renowacja miała już zakończyć się, ale dodatkowe, nieplanowane prace wydłużyły czas realizacji projektu do końca października – informuje Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta.

„Okazało się, że musimy doprowadzić do końca kilka dodatkowych zadań, takich jak odtworzenie okien, które pierwotnie nie były uwzględnione w projekcie. Odkryliśmy zamurowane otwory okienne, prawdopodobnie zamknięte tuż po wojnie. Odtworzyliśmy je i stworzyliśmy nową stolarkę okienną” – wyjaśnia Kujaczyński.

W planach miasta jest także nowa iluminacja obiektu. Łączny koszt wszystkich prac wyniósł 1,2 mln zł. Dzięki nim przyszłość baszty nie jest już zagrożona. Władze planują również remont wnętrza zabytku, aby móc przywrócić budynek do użytkowania.