27 osób zatrzymanych za nielegalny hazard: śledztwo KAS w 12 województwach

27 osób zatrzymanych za nielegalny hazard: śledztwo KAS w 12 województwach

Śledztwo, które miało miejsce pod egidą Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim, doprowadziło do zatrzymania 27 osób. Wszyscy zatrzymani byli członkami grupy przestępczej, która specjalizowała się w organizowaniu nielegalnych gier hazardowych. Ich działalność rozciągała się na obszarze 12 województw.

Śledczy ustalili, że na czele tej zorganizowanej grupy przestępczej stał przedsiębiorca z Jeleniej Góry. Był on prezesem spółek kapitałowych, które głównie trudniły się produkcją automatów do gier hazardowych i tworzeniem dla nich specjalistycznego oprogramowania.

Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie, podkreśliła, że automaty do gier hazardowych, wyprodukowane w Polsce, były formalnie eksportowane do krajów Europy i Afryki. W rzeczywistości jednak trafiały one do obiegu na terenie Polski, gdzie były wykorzystywane do organizowania nielegalnych gier hazardowych. Członkowie grupy przestępczej zajmowali się przede wszystkim wyszukiwaniem właściwych miejsc do umieszczenia automatów, ich instalacją oraz regularnym zbieraniem z nich gotówki. Zyskane w ten sposób środki przekazywane były szefowi grupy.

Według szacunków KAS, członkowie tej grupy przestępczej zdobyli dzięki swojej działalności prawie 40 mln zł. Decyzje o podziale zdobyczy podejmował lider grupy. Wobec niego zastosowano zabezpieczenie majątkowe na kwotę 12 mln zł.

Osoby podejrzane w tym śledztwie usłyszały łącznie ponad 2 tysiące zarzutów. Dotyczyły one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz organizowania nielegalnych gier hazardowych na automatach.

Prokurator zastosował różne środki zapobiegawcze wobec 22 podejrzanych, między innymi zakaz kontaktowania się ze sobą i zakaz opuszczania kraju. Sąd Rejonowy w Koszalinie na wniosek prokuratora aresztował na dwa miesiące pięć osób, w tym lidera grupy. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.