Bezmyślność kierowców na drogach Szczecina: liczne przekroczenia prędkości i prowadzenie pod wpływem alkoholu

Bezmyślność kierowców na drogach Szczecina: liczne przekroczenia prędkości i prowadzenie pod wpływem alkoholu

W trakcie minionego weekendu funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie zatrzymali osiem osób sterujących pojazdami pod wpływem alkoholu oraz prawie 130 tzw. piratów drogowych, którzy zdecydowali się nie zważać na ograniczenia prędkości. Apelując o rozwagę na drodze i przypominając o wysokich grzywnach za naruszenie przepisów, policja nadal musi stawić czoła kierowcom lekceważącym zasady ruchu drogowego.

Prędkość jest głównym czynnikiem determinującym ryzyko zdarzeń drogowych oraz ich konsekwencji. Nadmierna lub niedostosowana do warunków prędkość stanowi zagrożenie dla kierowcy, jak również dla innych uczestników ruchu.

Szczecińscy stróże prawa przeprowadzili podczas ostatniego weekendu kontrolę niemal 130 kierujących notorycznie przekraczających nawyki jazdy. Dwaj z nich zostali pozbawieni prawa prowadzenia pojazdów za przewyższenie dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko prędkość stanowi problem. Osoby, które decydują się kierować samochodem po spożyciu alkoholu, również zagrażają bezpieczeństwu na drodze. Stanowią one śmiertelne ryzyko dla siebie i innych użytkowników dróg. Alkohol ma znaczny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała, ogranicza koordynację ruchową i zaburza odczucie bodźców psychofizycznych, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo. Podczas weekendowych kontroli zatrzymano aż 8 osób prowadzących pod wpływem alkoholu.

Szczytem nieodpowiedzialności okazał się 41-letni obywatel innego kraju, który nietrzeźwy prowadził autobus w trakcie przejazdu tranzytowego. Mężczyzna miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Został on zatrzymany przez policję i utracił prawo jazdy.