Plan Szczecina na własną biokompostownię: Szczecińskie Centrum Biorecyklingu

Plan Szczecina na własną biokompostownię: Szczecińskie Centrum Biorecyklingu

Szczecin, znany miasto w północnej Polsce, ma ambitne plany na utworzenie swojej instalacji recyklingu. Rada miejska Szczecina zamierza stworzyć spółkę miejską odpowiedzialną za gospodarkę bioodpadami, która nosić będzie nazwę Szczecińskie Centrum Biorecyklingu.

Projekt zakłada, że nowo powstała firma będzie obsługiwać specjalistyczną instalację do przetwarzania bioodpadów. Mowa tu o odpadach, które mieszkańcy Szczecina wrzucają do brązowych kontenerów. W skali roku, ilość tych odpadów dochodzi do około dwudziestu tysięcy ton. W chwili obecnej, te odpady są przewożone na zewnątrz miasta – do Leśna Górnego i Łęczycy.

Szczecińskie Centrum Biorecyklingu ma być realizacją wspólnych planów miasta Szczecin i firmy Remondis. Rozpoczęcie działalności zaplanowano na początek 2026 roku. Przewidywane miejsce funkcjonowania kompostowni to teren w rejonie ulicy Gdańskiej w Szczecinie. Plany obejmują utworzenie instalacji mogącej przetwarzać nawet 40 tysięcy ton odpadów rocznie. Koszty tego przedsięwzięcia zostały oszacowane na kwotę 80 milionów złotych.