Próba manipulacji emocjonalnej wzbudziła alarm. 29-latek, który twierdził, że targnie się na swoje życie, poszukiwany do odbycia kary

Próba manipulacji emocjonalnej wzbudziła alarm. 29-latek, który twierdził, że targnie się na swoje życie, poszukiwany do odbycia kary

Po zakończeniu związku z partnerką, 29-letni mężczyzna zdecydował się na kontrowersyjny ruch mający wywołać u niej współczucie – ogłosił, że ma zamiar odebrać sobie życie. Wiadomość ta wywołała szereg działań zarówno ze strony rodziny mężczyzny, jak i służb porządkowych, które podjęły poszukiwania. Ku zdumieniu jego bliskich i funkcjonariuszy, okazało się, że mężczyzna jest nienaruszonego zdrowia. Co więcej, był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary prawie 100 dni pozbawienia wolności.

Komisariat Policji Szczecin Nad Odrą otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonej rodziny 29-latka o jego rzekomym planie samobójstwa. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do działania i potraktowali sprawę jako priorytetową. Sprawdzili miejsce zamieszkania mężczyzny, jednak nie znaleźli go tam.

Dalsze śledztwo pozwoliło policji na pełniejsze zrozumienie sytuacji. Okazało się, że mężczyzna niedawno zakończył związek ze swoją partnerką i postanowił wywołać u niej litość, informując ją i jego rodzinę o chęci samookaleczenia. Zdaniem śledczych, to nie była pierwsza próba mężczyzny rozwiązania swoich osobistych kwestii w taki sposób.

Mimo to, funkcjonariusze byli zobowiązani do sprawdzenia, czy życie mężczyzny nie jest faktycznie zagrożone. Znaleźli go w pobliżu jednego ze sklepów na Stołczynie – był zupełnie zdrowy i nie wymagał interwencji medycznej. W trakcie dalszych procedur, okazało się, że jest poszukiwany przez służby prawne do odbycia łącznej kary prawie 100 dni pozbawienia wolności. Mężczyzna został natychmiast aresztowany i przewieziony do zakładu karnego.

Postępowanie 29-latka można uznać za nieodpowiedzialne. Informacja o zaginionej osobie, której życie może być zagrożone, mobilizuje cały system działań mających na celu jak najszybsze odnalezienie tej osoby. Wszystkie te działania angażują wielu policjantów, którzy traktują taką sytuację priorytetowo. Tymczasem, w tym samym czasie, inna osoba może naprawdę potrzebować pomocy, która przez takie postępowanie może nie dotrzeć na czas.