Specjalna jednostka policji zniszczyła laboratorium produkujące amfetaminę: Zatrzymano cztery osoby, w tym specjalistę od chemii

Specjalna jednostka policji zniszczyła laboratorium produkujące amfetaminę: Zatrzymano cztery osoby, w tym specjalistę od chemii

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), którzy pracują w Zarządzie w Bydgoszczy, skutecznie zlikwidowali nielegalne laboratorium produkujące amfetaminę, które było ukryte w powiecie oleśnickim w dolnośląskim. Wykopalisko to zawierało 5,5 litra gotowej do użycia amfetaminy i 5 kg marihuany, a także substancje chemiczne używane do produkcji narkotyków i niezbędne urządzenia. Wszystko to, według wstępnych szacunków, ma wartość około 300 tysięcy złotych. W ramach tej operacji czterech podejrzanych zostało zatrzymanych i postawiono im zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Oleśnicy za udział w grupie przestępczej zajmującej się produkcją narkotyków na dużą skalę.

Dowody zgromadzone przez policję sugerują, że nielegalne laboratorium działało od kwietnia 2023 roku, korzystając ze wynajętej hali garażowej jako swojej bazy. Przedsiębiorstwo to następnie rozprowadzało wyprodukowane narkotyki prawdopodobnie na terenie Dolnego Śląska. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na zaawansowany system monitoringu, który obejmował zarówno wnętrze garażu, jak i obszar wokół niego.

Podczas likwidacji laboratorium, funkcjonariusze CBŚP odebrali 5,5 litra amfetaminy i 5 kg marihuany oraz substancje używane do produkcji tych narkotyków. Zabezpieczyli również dwa samodzielnie zbudowane reaktory, chłodnice, szkło laboratoryjne oraz inne przedmioty niezbędne do produkcji tych narkotyków. Policja szacuje, że jedno cykl produkcyjny w tym laboratorium mógł dostarczyć około 6 litrów płynnej amfetaminy.

W wyniku operacji cztery osoby zostały zatrzymane i postawiono im zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Oleśnicy za udział w grupie przestępczej zajmującej się produkcją narkotyków na dużą skalę. Wśród nich był chemik, który był odpowiedzialny za proces produkcyjny. Na podstawie zgromadzonych dowodów Sąd Rejonowy w Oleśnicy zastosował dla wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy – tymczasowy areszt.