Szpital w Gryficach inwestuje w zaawansowane dermatomy – wsparcie dla leczenia oparzeń

Szpital w Gryficach inwestuje w zaawansowane dermatomy – wsparcie dla leczenia oparzeń

Miejski Szpital w Gryficach dokonał istotnej inwestycji, nabywając nowatorskie urządzenia medyczne do przeszczepiania skóry od poparzeń – pneumatyczne dermatomy. Urządzenia, które były dotychczas używane przez szpital, zostaną wysłane na Ukrainę. Przy okazji warto wspomnieć, że do tej pory samorząd województwa zachodniopomorskiego przekazał Ukrainie sprzęt medyczny o łącznej wartości przekraczającej 1,2 mln zł.

Zachodniopomorskie Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej zlokalizowane w Gryficach będzie teraz wyposażone w dwie nowe dermatomy. Dermatom to niezbędne w chirurgii plastycznej narzędzie umożliwiające precyzyjne uzyskanie cienkich płatów skóry. Działa na zasadzie chirurgicznego noża, służy do równomiernego pobierania cienkiej warstwy zdrowej skóry i przenoszenia jej na miejsce zniszczonej lub utraconej tkanki. Ostrza dermatomów są kluczowe podczas zabiegów związanych z przeszczepem skóry, zwłaszcza w kontekście oparzeń i infekcji.

Posiadanie urządzeń takiej klasy jest nieodzowne dla szpitala w Gryficach, który w 2022 roku przyjął łącznie 650 pacjentów. Niemal 90% z nich zostało poddanych leczeniu z wykorzystaniem dermatomów. Koszt zakupu nowych urządzeń przekroczył 110 tys. zł. Niemal cała kwota została pokryta dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Marszałkowskiego.

Szpital w Gryficach to jeden z czołowych polskich ośrodków specjalizujących się w leczeniu ciężkich oparzeń, dysponujący zaawansowanym sprzętem medycznym. Pacjenci z całego kraju trafiają do tej placówki, nie tylko z samego województwa zachodniopomorskiego. Dotychczas używane urządzenia wraz z niezbędnym sprzętem dodatkowym zostaną przekazane do Szpitala św. Marcina w Mukaczewie, położonym w Obwodzie Zakarpackim. Darowiznę oficjalnie przekazał 1 grudnia 2023 roku marszałek województwa, Olgierd Geblewicz, Konsulowi Honorowemu Ukrainy w Szczecinie, Henrykowi Kołodziejowi.

Przekazanie dermatomów jest kolejnym elementem bezpłatnej pomocy rzeczowej udzielanej przez Urząd Marszałkowski na rzecz Ukrainy, w kontekście tamtejszego konfliktu zbrojnego. Łączna wartość sprzętu medycznego, jaki do tej pory przekazał samorząd województwa zachodniopomorskiego na Ukrainę, przekracza 1,2 mln zł.