Apel policyjny wobec kierowców: Ostrożność i rozwaga na trudnych drogach

Apel policyjny wobec kierowców: Ostrożność i rozwaga na trudnych drogach

Z uwagi na zmienną pogodę, funkcjonariusze szczecińskiej policji przypominają o konieczności jazdy z uwzględnieniem warunków atmosferycznych. Obecność śniegu na drogach komplikuje poruszanie się, a dodatkowo pogorszenie warunków może skutkować wydłużeniem drogi hamowania, co zwiększa ryzyko kolizji oraz wypadków.

Modernizacja technik prowadzenia pojazdu jest niezbędna, gdy występuje zmiana warunków atmosferycznych. Niestety, wielu kierowców to ignoruje.

Policjanci przypominają, że zła widoczność spowodowana przez opady śniegu, mgłę czy szybko zapadającą ciemność utrudnia poruszanie się po drogach. Dodatkowo, mokre i śliskie nawierzchnie, często oblodzone miejsca oraz błoto pośniegowe nie sprzyjają bezpiecznej jeździe. W takich warunkach łatwo dochodzi do kolizji.

Ważne jest, aby pamiętać, że w warunkach ograniczonej widoczności należy włączyć światła mijania. Jeśli zaś widoczność jest mniejsza niż 50 metrów, powinniśmy użyć tylnych świateł przeciwmgielnych. Pamiętajmy, że poruszanie się na światłach do jazdy dziennej w takich warunkach może być niebezpieczne. Tego typu środki ostrożności mogą uratować życie nie tylko nasze, ale też innych użytkowników dróg.

Nadmierna prędkość i brak bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to najczęstsze przyczyny wypadków. Kiedy na drogach występuje mgła, silne opady deszczu czy śniegu, a ruch jest intensywny, kierowcy powinni obniżyć prędkość do takiej, która pozwoli im kontrolować sytuację na drodze.

Wszystkie pojazdy biorące udział w ruchu muszą być odpowiednio wyposażone i utrzymane, aby nie stanowić zagrożenia dla jadących nimi osób ani innych uczestników ruchu. Kierowca musi mieć zapewnione właściwe pole widzenia, co oznacza, że szyby i lusterka muszą być odśnieżone oraz czyste z lodu i innych zanieczyszczeń. Zewnętrzne oświetlenie pojazdu oraz tablice rejestracyjne nie mogą być zabrudzone ani pokryte śniegiem. Śnieg zgromadzony na dachu samochodu, masce czy bagażniku stanowi realne zagrożenie dla innych kierowców.

Zimą, grupą szczególnie narażoną na niebezpieczeństwo są piesi. Policja zwraca uwagę, że ciemne ubrania, kaptury i parasole mogą utrudniać i ograniczać widoczność. Ponadto, piesi poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym, niezależnie od wieku, są zobowiązani do stosowania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.