Ranking "Perspektywy 2024" ujawnia najlepsze licea i technika w Szczecinie

Ranking "Perspektywy 2024" ujawnia najlepsze licea i technika w Szczecinie

W opublikowanych wynikach Rankingu Liceów i Techników 2024 przez miesięcznik Perspektywy, szczecińskie XIII Liceum Ogólnokształcące utrzymało się na podium, a technika z tego regionu zdobyły wysokie oceny.

Podczas rankingu szkół średnich 2024, XIII LO w Szczecinie okazało się najbardziej prestiżowym liceum w regionie, zasługując na trzecią pozycję podium od kilku lat. Dodatkowo, ta szkoła zdobyła drugie miejsce w rankingu olimpijskim.

II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie po ostatniorocznym upadku powróciło do gry, awansując z 73. na 63. miejsce. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego osiągnęło również znaczący sukces, przesuwając się z 118. na 84. miejsce, zdobywając tym samym trzecią pozycję.

Z drugiej strony, V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka w Szczecinie spadło z miejsca 76. na 92., co obecnie daje mu czwartą pozycję wśród szkół w województwie zachodniopomorskim.

Jeśli chodzi o technika, to najwyżej ocenione zostało Technikum Informatyczne SCI, które zdobyło 6. miejsce na szczeblu krajowym, awansując z miejsca 11. Zdobyło również czwarte miejsce w rankingu maturalnym. Technikum Organizacji i Zarządzania (ZS nr 8) skoczyło na 9. miejsce w kraju z 10. miejsca, a Technikum Elektryczno-Elektroniczne (ZSE-E) zrobiło duży skok z 73. na 40. miejsce.

W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeprowadzono analizę wyników 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) oraz 1231 techników (spośród 1755), które spełniały warunki do wzięcia udziału w rankingu – czyli szkoły, w których co najmniej 12 maturzystów przystąpiło do egzaminu maturalnego w maju 2023 r. i które osiągnęły co najmniej 0,75 średniej krajowej z obowiązkowych przedmiotów maturalnych, tj. języka polskiego i matematyki.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest wyznaczany na podstawie obiektywnych i mierzalnych danych zewnętrznych (baza SIO, wyniki matury z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych). Kryteria Rankingu Liceów 2024 obejmują: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) i sukcesy w olimpiadach (25%). W tym roku uwzględniono również osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria dla rankingu techników 2024 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).